Gündem

150 bin işletmeye temmuza kadar fatura yok

Dönmez, “Genelgelerle bazı işletmelerin faaliyetleri geçici olarak durduruldu. Buraların da üç ay her tarafında sayaçları okunmayacak. Bu durumda olanlara eğer yanlışlıkla bir fatura gittiyse hemencecik itirazlarını yapabilirler. Herhangi bir sıkıntıya mahal vermeyeceğiz” dedi.
Buna tarafından, genelge kapsamında 81 ilde faaliyeti durdurulan yaklaşık 150 bin işletmeye, kepenklerini yeniden açana dek fatura gönderilemeyecek. Edinilen bilgiye takriben, alınan karar şu lahza için nisan, mayıs, haziran aylarını kapsarken, tedbirlerin uzatılmasına karşın ek bir karar alınırsa bu vakit daha da uzatılabilecek. 3 aylık oluşacak kısmi faturaların daha sonra ödenmesi veya ödenmemesi planı ise zaman sonunda değerlendirmeye alınacak.

ŞİKÂYET KAPISI AÇIK
Laf konusu işletmelere, şirketler tarafından yanlışlıkla fatura gönderildiyse, Enerji Bakanlığı ve Enerjisi Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) şikayette bulunulabilecek. Bu konuda çok hassas davranan Bakanlık ve EPDK, fatura gönderen şirketlerle anlık olarak irtibata geçerek, yanlıştan dönülmesi için gereğini yapacak.

KIYASEN FATURAYA DİKKAT
EPDK, nisan başında elektrik ve doğalgaz faturaları için aldığı karar ile yalnızca karantinaya alınan ve yönetimsel kararlarla sayaç okumalarının durdurulduğu mesken yerleri için kıyasen fatura düzenlemesini devreye almıştı. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Bakan Dönmez, “Hemen bilhassa büyük kentlerimizde bu nesil karantina bölgeleri böylece değil. Faturaların büyük bir kısmı vatandaşlarımızın reel tüketim değerlerinden oluşuyor. Eğer herhangi bir şekilde vatandaşımızın şüphesi varsa, bana daha önce kullandığım miktardan daha yüksek bir fatura geldi diyorsa, sayacın üzerindeki tüketim değerini okumak ve kendisine gönderilen faturayla mukayese etmek suretiyle itirazını yapabilir. Biz de gereğini yaparız” diye konuştu.

​Türkiye Gazetesi

 

 

Sıradaki Haber :  Rusya’daki korona virüs aşısı deneklerinde bağışıklık yanıtı oluştu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu