Gündem

2 yaşındaki Abdurrahman’ın umudu korona virüs engeline takıldı

Suriye’nin İdbib kentinde yaşamış Muhlis Julli ve Betül Baradiği çiftinin 2 yaşındaki oğulları Abdurrahman’a doğuştan lösemi teşhisi konuldu. Ufak çocuğun durumu ağırlaşınca baba Muhlis, oğlunu 6 ay önce gerekli izinleri alıp Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Hematoloji servisine getirdi. Kentin Seyhan ilçesi Mirzaçelebi Mahallesi’nde de konut tutan baba, oğlunun çare sürecini başlattı.

Aradan aylar geçmesine karşın küçük Abdurrahman’a yerinde ilik bir türlü bulunamadı ve doktorlar kardeşi ve annesinin iliklerinin uyabileceğini babaya söyledi. Fakat korona virüs sebebiyle hudut kapıları kapandığı için anne ve oğlu Suriye’den Türkiye’ye gelemedi.

Balcalı Hastanesi anne ve kardeş için ‘Tedavi nedeniyle Türkiye’ye gelmeli’ diyerek kullanım yazarken, Adana Valiliğine emrindeki İl Göç İdaresi Müdürlüğü de baba Muhlis’in eşi ve oğlunu almaya gidebilmesi 22 Nisan tarihinde 1 Mayıs’a kadar geçerli ‘Yol izin belgesi’ düzenledi. Ancak Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Hudut Kapısı virüs sebebiyle kapalı olduğu için Türkiye’ye giremeyen anne ile oğul, devlet yetkililerinin özel izinle ülkeye girişlerini onaylamasını bekliyor.

“Çocuğumun iyileşmesi için ailemin gelmesi gerekli”

İHA muhabirine çevirmen yoluyla açıklamalarda yer alan baba Muhlis Julli, “İlik nakli yapılması lüzumlu oğluma. Anne ve kardeşinin ilikleri şayet uyabilir. Deneme yapılması lazım ve onları Türkiye’ye getirtemiyorum. Bir türlü getiremiyorum. Çocuğumun ameliyat olması lüzumlu. Çocuğumun iyileşmesi için ailemin gelmesi lüzumlu. Sınıra yakın yerde kalıyorlar zaten. Reisimiz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hatay Valisi’nden yardım istiyorum. Çocuğumun bünyesi gitgide zayıflıyor. Ailemi getirmem gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Umutcan İşledici – Elif Ayşenur Bay
 

Sıradaki Haber :  Ardahan'a mevsimin ilk karı yağdı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu