Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: ‘Kuzey Kore’nin başına kim gelirse gelsin ABD’nin hedefleri değişmez’

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo katıldığı bir televizyon programında, Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un’un sıhhat durumuyla ilgili ortaya atılan iddialara ilişkin açıklamalarda bulundu. Pompeo, Kuzey Kore’nin başına kim gelirse gelsin ABD’nin hedeflerinin değişmeyeceğini belirterek, ABD’nin Kuzey Kore’yi nükleer silahlardan arındırma çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

İki ülke arasında yarım yüzyıldan fazladır yaşanan anlaşmazlıkların peşinde ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim arasında tarihi zirvelerin düzenlendiğini ve kendisinin de 2018’de dört kere Kuzey Kore’ye gittiğini belirten Pompeo, “Kuzey Kore nükleer silahlardan vazgeçerse, Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Kore halkına daha aydınlık bir gelecek sağlayacaktır” dedi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un sağlığı hakkında hiç bir şey bilmediklerini kaydeden Pompeo, “Amerikan halkı durumu fazla yakından izlediğimizi bilmeli” diye konuştu.

Sağlığı hakkında spekülasyonların olduğu Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un, geçirdiği kalp ameliyatı sonrası durumunun ağır olduğu ve hayatını kaybettiğine yönelik iddialar ortaya atılmıştı. Kuzey Kore yetkililerinden iddialara ilişkin herhangi bir tanımlama yapılmadı.

ABD İstihbaratı da veri alamıyor

ABD istihbaratından bir yetkili ABD basınına yaptığı açıklamada, “Kuzey Kore lideri Kim’in sağlık durumu sorunları olduğu biliniyor, ama önemli şekilde hasta olduğu bilgileri geliyor. Kim’in her yerde görevine geri döneceği konusunda hiçbir bilgim değil” dedi.

İstihbarat birimleri ve dünya medyası Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un nerede olduğunu ve sağlığı hakkında hiçbir ayrıntıyı doğrulayamazken, Kuzey Kore liderinin ölmesi durumunda ülkenin başına kız kardeşi Kim Yo Jong’un geçeceği konuşuluyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un sağlığı ile ilgili yaptığı açıklamada, “İyi olmasını diliyorum, aramızda iyi bir ilişki var. Haberlerdeki gibi bir koşul varsa, bu fazla önemli can sıkıcı bir şart” ifadelerini kullanmıştı.

Sıradaki Haber :  ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan Türkiye'ye ikinci teşekkür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu