Dünya

ABD’de Covid-19 nedeniyle can kaybı 50 bini geçti

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına bölge korona virüs salgınının merkez üssü ABD’de bilanço artmaya devam ediyor. Ülkede korona virüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 50 bin 243’e ulaştı. Ülke genelinde saptama edilen toplam vaka sayısı ise 886 bin 709’a çıktı.

ABD’de Covid-19 salgınından en fazla etkilenen eyalet olan New York’ta ise korona virüs olgu sayısı 268 bin 581’e, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 20 bin 971’e yükseldi. New York’un arkasından azami olgu sayısına sahip New Jersey eyaletinde ise hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 753’e, vaka sayısı ise 100 bin 25’e ulaştı. en fazla vakanın görüldüğü 3. eyalet olan Massachusetts eyaletinde ise vaka sayısı 46 bin 23’e çıkarken, hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 360’a yükseldi. Olgu sıralamasında 4. sırada bulunan Kaliforniya eyaletinde olgu sayısı 39 bin 556’e, ölü sayısı ise bin 530’a yükseldi.

Pensilvanya eyaletinde olgu sayısı 38 bin 255 olurken, virüse tabi can kaybı sayısı bin 688’e ulaştı. Illinois’de Covid-19 vaka sayısı 36 bin 935 olurken, bin 688 birey hayatını kaybetti. Michigan’da olgu sayısı 35 bin 291’e, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2 bin 977’ye ulaştı. Louisiana eyaletinde ise vaka sayısı 25 bin 739’a, virüse yan hayatını kaybedenlerin sayısı bin 599 olarak açıklanırken, Connecticut eyaletinde ise vaka sayısının 23 bin 128’e yükseldiği, virüse ast hayatını kaybedenlerin sayısı ise bin 639 olarak açıklandı.
ABD genelinde korona virüs salgınında 85 bin 922 kişinin ise iyileşerek taburcu edildiği belirtildi.

Trump’tan “vücuda dezenfektan enjekte edilsin” önerisi

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Korona Virüs Atama Gücü’nün Beyaz Saray’da gerçekleştirdiği günlük basın toplantısında salgına yönelik yaptığı direktifler toplantıya damga vurdu. Trump, yapılan araştırmaların yeni alıcı korona virüsün sıcak ve ıslak ortamlarda daha eksik yaşadığını, güneş ışığına uzun vakit dayanamadığını ortaya koyduğunu belirterek vücuda ışın verilmesi ya da vücuda dezenfektanların enjekte edilmesini önerisinde bulundu.

Sıradaki Haber :  Hindistan'da tersanede vinç devrildi: 10 ölü

ABD İç Emniyet Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Müşaviri William Byran basın toplantısında virüsün sıcaklık ve güneş ışığından nasıl etkilendiğine ilişkin sunum gerçekleştirdi. Byran, Trump’ın önerisinin uygulanmasının mümkün olmadığını açıklama etti. Beyaz Saray Covid-19 ile Uğraş Görev Gücü’nde yer alan Hekim Deborah Birx ise Trump’ın laf konusu önerisine yönelik, “Bu önerinin yeni çare yöntemi olarak kullanılabileceğini sanmıyorum” ifadelerini kullandı.

“Bulgu bildiren kişilerin sayısında azalma var”

ABD Başkanı Trump, “ABD’de 23 eyalette olgu sayıları azaldı, 46 eyalette korona virüs belirtisi bildiren şahısların sayısında azalma var. Ekonomiyi tekrar faaliyete geçiriyor olmamız aslında heyecanlandırıcı. Oysa korona virüse karşı önlemlerden vazgeçeceğimiz anlamına gelmez” şeklinde konuştu.

“Aşının test edilmesine fazla yakın değiliz”

Trump, “Almanya, İngiltere gibi ülkelerin yanı sıra Amerika’da da virüse karşısında aşı geliştirme çabaları sürüyor ve aşıyı bulmaya yakınız ama aşının deneme edilmesine fazla yakın değiliz. Biliyorsunuz, aşıyı test etmeniz gerekiyor ve bu da fazla uzun bir vakit alıyor” diye konuştu. Trump, Covid-19 ile uğraş kapsamında alınan önlemleri karşın ise “Ülkeyi güvende hissedene dek sosyal mesafe kurallarını uzatacağız” dedi.
ABD Senatosunda Covid-19 salgını ile çaba kapsamında minik işletmeler ve sağlık durumu merkezlerine destek olunması amacıyla 484 milyar dolarlık ilave bütçe tasarısı kabul edilerek Temsilciler Meclisine gönderilmişti. Ülkede işsizlik oranı büyümeye devam ederken Temsilciler Meclisi, ülkenin ekonomisinin ayakta kalması için hazırlanan laf konusu ekonomik paketi onayladı. Trump ise Temsilciler Meclisinde 5 milletvekilinin ret oyuna karşılık 388 oyla ile kabul edilen tasarıyı bu gece onaylayacağını açıkladı.

Hasan Çelik
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu