Dünya

ABD’de korona virüs nedeniyle can kaybı 45 bini geçti

Çin’de ortaya meydana çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınının merkez üssü ABD’de bilanço artmaya devam ediyor. Ülkede toplam vaka sayısı 824 bin 438’e yükselirken, korona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 45 bin 343’e ulaştı. ABD de korona virüs salgınından azami etkilenen eyalet olan New York’ta ise toplam korona virüs olgu sayısı 258 bin 484’e, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 19 bin 114’e yükseldi. New York’un arkasında maksimum vaka sayısının kaydedildiği New Jersey eyaletinde ise hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 753’e, olgu sayısı ise 92 bin 387’e yükseldi. Massachusetts eyaletinde olgu sayısı 31 bin 199’a çıkarken, hayatını kaybedenlerin sayısı bin 961’e ulaştı. Korona virüs vakasının en fazla görüldüğü eyaletler sıralamasında bulunan Kaliforniya eyaletinde vaka sayısı 35 bin 643’e yükselirken, ölü sayısı bin 300 oldu.

Pensilvanya eyaletinde olgu sayısı 35 bin 914 olurken, virüs kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı bin 614’e yükseldi. Illinois’de olgu sayısı 35 bin 59 olurken, bin 468 birey hayatını kaybetti. Michigan’da olgu sayısı 32 bin 962’ye, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2 bin 700’e ulaştı. Louisiana eyaletinde ise vaka sayısı 24 bin 854’e, virüse tabi hayatını kaybedenlerin sayısı bin 405 olarak açıklanırken, Connecticut eyaletinde ise vaka sayısının 20 bin 360’a yükseldiği, virüs kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı ise bin 423 olarak açıklandı. ABD genelinde korona virüs (Covid-19) salgınında 71 bin 944 kişinin ise iyileşerek taburcu edildiği belirtildi.

“ABD’ye göçmen kabulünü geçici süreliğine durduran bir kararname imzalayacağım”

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da Covid-19 ile Uğraş Atama Gücü günlük basın toplantısında yaptığı konuşmada, yeni herif korona virüs salgını nedeniyle işini kaybeden Amerikalıların istihdamına öncelik vereceklerini, bu nedenle de ülkeye çalışmaya gelecek olan göçmenlerin kabulünü 60 gün süreyle askıya alacaklarını açıkladı. Trump, fazla sayıda Amerikalının Covid-19 ile uğraş döneminde işsiz kaldığını ve devlet olarak bu insanların işini korumanın görevleri olduğunu belirterek, “ABD’ye göçmen kabulünü geçici süreliğine durduran bir kararname imzalayacağım. Göçmen kabulünü durdurarak, istihdamda şüphesiz Amerikalılara öncelik vereceğiz. Bu kayda değer bir konu. Amerikalı çalışanların yerine göçmenleri oturtmak hatalı olur. Bu süre 60 gün olacak. Amerikan ekonomisi bitmiş faaliyete geçtiğinde baştan bir değer biçme yapacağız ve o dönemin idareli şartlarına ast olarak, gereksinim görürsek bu süreyi tekrar uzatacağız” dedi.

Sıradaki Haber :  ABD'de korona virüsten ölenlerin sayısı 120 bin 691’e yükseldi

Trump, ülkeye çalışmaya gelecek olan göçmenlerin kabulünü 60 gün süreyle askıya alacak kararnameyi bugün imzalayacağını belirtti.

Hasan Çelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu