Dünya

ABD’de korona virüsten ölenlerin sayısı 39 bini aştı

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına bölge korona virüs salgını etkisini arttırmaya devam ederken, salgının merkezi Amerika Birleşmiş Devletleri’nde korona virüs bilançosu her geçen gün ağırlaşıyor. ABD’de toplam korona virüs olgu sayısı 734 bin 969’a yükselirken, korona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 39 bin 15’e ulaştı. ABD’de korona virüs salgınından maksimum etkilenen eyalet olan New York’ta ise koşul gün geçtikçe kötüleşmeye devam ediyor. New York’ta toplam korona virüs olgu sayısı 242 bin 570’e, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 17 bin 627’ye ulaştı. New York’un arkasında en fazla olgu sayısının kaydedildiği New Jersey eyaletinde ise hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 70’e, olgu sayısı ise 81 bin 372’ye yükseldi. Massachusetts eyaletinde vaka sayısı 36 bin 372’ye çıkarken, hayatını kaybedenlerin sayısı bin 560’a ulaştı.

Korona virüs vakasının en fazla görüldüğü eyaletler sıralamasında bulunan Pennsylvania eyaletinde olgu sayısı 31 bin 795 olurken, virüs kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı bin 105’e yükseldi.

Michigan’de vaka sayısı 30 bin 791’e, hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 308’e ulaştı. California eyaletinde vaka sayısı 30 bin 774’e yükselirken, ölü sayısı bin 148 oldu.

Illinois’de olgu sayısı 29 bin 161 olurken bin 259 birey hayatını kaybetti. Louisiana eyaletinde ise olgu sayısı 23 bin 580’e, virüse emrindeki hayatını kaybedenlerin sayısı bin 267 olarak açıklanırken, Connecticut eyaletinde ise olgu sayısı 17 bin 841‘e yükseldiği, virüs kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı ise bin 86 olarak açıklandı.

ABD genelinde korona virüs salgınında 61 bin 518 kişinin ise iyileşerek taburcu edildi.

ABD Başkanı Donald Trump, Korona Virüs ile Uğraş Devir Gücü’nün Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Teksas ve Vermont eyaletlerindeki bir takım iş yerlerinin sosyal mesafe kurallarına uyularak gelecek pazartesi günü açılacağını duyurdu. Trump, Montana’nın salgın zarfında getirilen kısıtlamaları cuma günü kaldırmaya başlayacağını ve Ohio, Kuzey Dakota ile Idaho eyaletlerinin 1 Mayıs’tan itibaren meslek yerlerini aşamalı olarak açılmaya başlayacağını söyledi.

Sıradaki Haber :  Hindistan’da 5.8 büyüklüğünde deprem

Güney Carolina Valisi Henry McMaster, salgın sebebiyle eyalette 2 haftadan artı bir süredir kapatılan ırk plajları, perakende mağazaları, mobilya, mücevher ve giyim gibi mağazalarının Salı günü her tarafta açılacağını söyledi.

Hasan Çelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu