Dünya

ABD’de mahsur kaldığı iddia edilen Türk’ün ülkeye dönmeyi reddettiği ortaya çıktı

Son günlerde Türk Hava Yolları’nın (THY) korona virüs salgını nedeniyle başlattığı tahliye uçuşları dahilinde Türkiye’ye gitmesi için pasaport ve bilet verilmediği iddia edilen ve Los Angeles’ta evsiz olarak yaşamış Ömer Kork isimli şahsın daha önce de Türkiye’ye gönderilmeye çalışıldığı öğrenildi.

Türkiye Cumhuriyeti Los Angeles Başkonsolosluğundan alınan bilgilere göre iki senedir sokakta yaşayan Kork’un bu süre içerisinde Dışişleri Bakanlığı’nın çabaları ile Türkiye’ye gönderilmeye çalışıldığı ancak psikolojik problemleri bulunan Ömer’in Türkiye’de başına fena şeyler geleceği korkusu ile ortadan defalarca kaybolduğu belirtildi.

Pasaport hazırlanmış oysa uçuşa elverişli raporu değil

ABD’de mahsur kaldığı iddia edilen Ömer Kork’un geçtiğimiz 23 Nisan tarihinde gerçekleşen terhis uçuşunda yer alması için THY’den tasdik alınamadığı bilgisinde ulaşıldı. Los Angeles Başkonsolosu Can Oğuz Kork’a geçici pasaport vermeye hazırlanmış olduklarını ancak THY’den bilet alamadıklarını söyleyerek pasaportu almaya gelmediklerini ifade etti. THY’den yapılan açıklamada ise 270 erişkin ve 15 bebeğin yanı sıra özel uçuş sebebiyle ekstra personel ile yola meydana çıkan terhis uçuşunda bilhassa psikolojik problemleri olduğu vurgulanan Kork için rapor zorunlu olduğu belirtildi. Ancak bu raporun Kork ve onun uçuşunu üstlenen kişiler tarafından demeç edilmemesi üzerine öteki yolcuların güvenliği gözetilerek Kork’un uçuşa alınmadığı belirtildi.

Havacılık derneği AsMA’nın yayınladığı tavsiyelerde de, psikolojik bozuklukları olan yolcuların hava yolu ile seyahat etmesinin sakıncalı olduğu belirtilirken, Federal Havacılık İdaresi (FAA) ise daha önce sıhhat problemi yaşadığı aşina hastalar için tedbir alınmasını ve yanlarında refakatçi bulunmasını istiyor.

Uçuşta mahsur kalanlar tahliye edildi

Los Angeles Başkonsolosluğundan ulaşılan bilgide vizesi bittiği için ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Müdürlüğü göre gözaltına alınan ve uçuşlar durduğu için Eşref Bedirhan Bozkurt isimli üniversite öğrencisinin de Dışişleri Bakanlığı ve Başkonsolosluğun çabaları ile Türkiye’ye dönmesinin sağlandığı belirtildi.

Sıradaki Haber :  Çin’de sarı kum fırtınası

Kültürlü Tuna Palabıyıkoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu