Dünya

AB’nin gündeminde ‘yaz tatili’ var

AB Komisyonu’nun günlük basın toplantısında gazeteciler yakında olacak olan yaz tatili öncesinde vatandaşların serbestçe AB ülkelerine ve AB dışına tatile gidip gidemeyeceklerini sordu. Avrupa basınında yer alan ve bazı AB üyesi ülkelerin yakın sınır komşusu ülkelerle kısıtlı yaz tatili müsaadelerine hazırlandığı haberleri üzerine gündeme gelen yaz tatili konusunda soruları yanıtlayan sözcü Eric Mamer, “Bu konu üye ülkelerin kendi inisiyatifinde olan bir konudur, üyelerimizi kendi aralarında bu konuda canlı bir diyaloğa davet ediyoruz. Biz de AB Komisyonu olarak bir direktif hazırlıyoruz. Az Önce detayları belli olmadı ancak bu konuda kesinkes AB bir talimat çıkaracak” dedi.

“TURİZM ÖNCELİKLİ BİR SEKTÖRDÜR”

ÖTE YANDAN Avrupa Parlamentosu’nda da turizm sektörü ele alındı. İç Pazardan sorumlu Avrupa Komiseri Thierry Breton, AP Nakliyecilik ve Turizm Komisyonu üyesi milletvekilleri ile bir araya geldi. Komisyon oturumunda Avrupa’yı içten etkileyen Covid-19 salgını nedeniyle ortaya çıkan idareli zararın turizm sektörüne olan etkileri, sektöre yapılabilecek yardımlar ve AB aza ülkeleri arasında verimli bir koordinasyon konuları ele alındı.
AB Komiseri Breton, AP üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, “Turizm sektörünü korumalıyız. Turizm krizden en tez etkilenen sektör oldu. Muhtemelen en geç toparlanan sektör olacak. bu nedenle fazla enerjik bir cevap hazırlamalıyız. Turizm öncelikli bir sektördür. Var olan kaynaklarımızla maksimum takviye vermeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.

AP ÜYELERİNDEN YAZ TATİLİ VURGUSU

Komisyon oturumunda konuşan AP milletvekilleri ise vatandaşların yaz tatili konusundaki sorularını dile getirerek alınacak önlemlerin yaz tatilinden önce alınması çağrısında bulundu. AP üyeleri birçok ailenin yaz tatili planı yaptığını hatta rezervasyonları bulunduğunu, birçoğunun da tatil yapıp yapamayacağını merak ettiklerini, böylece AB Komisyonu’nun bir lahza evvel gereken hareket planını oluşturup açıklaması gerektiğini vurguladı.
Covid-19 salgını sebebiyle birçok AB üyesi ülke sınırlarını kapatmış durumda. Sadece kayda değer sektörlerde çalışanların sınırlardan geçmesine izin verildiği Avrupa Birliği’nde yaklaşan yaz tatiline kadar sınırların açılıp açılmayacağı merakla bekleniyor.

Sıradaki Haber :  Sular çekilince ortaya çıktı, görüntüsü tüyler ürpertiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu