Dünya

Almanya’da korona önlemleri gevşetiliyor

Çin’de ortaya meydana çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına bölge korona virüs salgını Avrupa’da etkisini arttırmaya devam ederken, Almanya’da ise korona virüs salgınına aleyhinde alınan önlemlerin gevşetilmesine karar verildi.

Almanya’da hükümet, eyalet yöneticileri ile birlikte aldığı karar gereği bugünden itibaren küçük ve orta ölçekli işletmelerin açılmasına müsade verdi. Kararın gerisinde birçok işletme faaliyete geçerken, büyük mağazalar ve satmak alanı 800 metrekareden büyük işletmeler ile barlar, kafeler ve restoranlar kapalı kalmaya devam edecek.

Hükümet, bazı eyaletlerde ise 1,5 metrelik sosyal uzaklık kuralına uyulması koşulu ile alışveriş merkezlerinin, müzelerin ve hayvanat bahçelerinin açılmasına müsade verildiğini açıkladı. Hükümet, ayrıca okulların da kademeli olarak eğitime başlayacaklarını aktarırken, İlk etapta lise bitirme sınavına girecek olan son derslik öğrencilerinin önümüzdeki haftadan itibaren ders başı yapacaklarını duyurdu.

Almanya Başbakanı Angele Merkel, 30 Nisan’da bakanlar ve eyalet yöneticileri ile tekrardan koşul değerlendirme toplantısı yapılacağını açıkladı.

Almanya’nın Sachsen eyaletinde ise bugünden itibaren toplu taşıma araçlarında ve dükkanlarda maske takma zorunluluğu getirilirken, sosyal uzaklık kuralı ise 3 Mayıs’a değin geçerli olacak.

Dükkanlar açıldı ama tip değil

Almanya’nın başkenti Berlin’de küçük ve orta ölçekli işletmelerin bitmiş açılmasına kara verilmesine karşın birçok işletme kapalı kalırken, AVM’ler ise boş kaldı. İşletme sahipleri, sokakların manâsız olması nedeni ile müşteri bulamayacaklarını ifade ederken, böylece dükkanlarını açmadıklarını dile getirdi. Berlin’in en ünlü ve işlek meydanı olan Alexanderplatz Meydanı’da salgın nedeni ile manâsız kaldı.

Almanya’da toplam korona virüs vaka sayısı 146 bin 200’e, hayatını kaybedenler ise 4 bin 669’a ulaştı.

Mahmut Tosun
 

Sıradaki Haber :  KKTC'deki yangınlarla ilgili bir tutuklama daha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu