Gündem

‘Annesizlik böyle bir şey’ diye ağlayan kız çocuğunun anneler günü hüznü

Hatice Bertan’ı çocuk yaşta kardeşlerine ablalık ve analık yapmaya zorlayan, kardeşini kazada kaybederek gözyaşları ve hiddete boğan dram, Fatma ve Erol Bekir Bartan çiftinin 16 sene evvel evlenmesi ile başladı. Bu konutluluktan çiftin 1’i kız olmak üzere 4 çocuğu dünyaya geldi. Ancak Fatma Bartan 3 sene evvel 4 çocuklarını terk edip başka biriyle evlendi. Anneleri konutu terk edince 13 yaşındaki Hatice Bartan, kardeşlerine hem analık hem ablalık yapmaya başladı. 19 Kasım 2019 tarihinde ise Güzelevler Semti, 1975 Sokak’ta Hatice Bartan kardeşlerine kahvaltı hazırlarken 1. sınıfa giden 6 yaşındaki kardeşi Erol Bartan dışarıda oynarken yoldan geçen Uğur Ş. idaresindeki 07 DN 350 plakalı kamyonetin altında kaldı. Sesler üzerine caddeye çıkan abla Bartan, kardeşini kanlar içinde görünce kardeşini kucaklayıp gözyaşlarına boğuldu. Bu arada, yurttaşlar sıhhat takımlarına haber verdi. Vaka yerine gelen ambulans ile Erol Bartan sağlık kurumuna kaldırıldı. Abla Bartan da kardeşiyle beraber sağlık kurumuna gitti. Ufak Erol sağlık kurumunda yaşamını kaybetti. Abla Bartan ise bir zaman sonra kaza yerine tekerrür geldi. Hatice Bartan kardeşini kucakladığı için kazağı kan olduğundan komşuları ve akrabaları kazağı çıkarmasını istedi ancak o, “Kardeşim konuta gelene kadar o yine ayağa kalkana kadar bu kazağı çıkarmayacağım. Kardeşim gelmeden bu kazağı ahdım olsun çıkarmam. Kardeşim gelene kadar üzerimdekileri indirmeyeceğim yemin ettim. Annesizlik böyle bir şey ben herkese söylüyorum annenizin bedelini öğrenil ki böyle olmasın. Anneniz olsa böyle olmaz zira olsa sahip çıkar. Annem başkasıyla evlendi bizi vazgeçip gitti” diye matemler yakması, herkesin vicdanını dağlamıştı.

“Anneler gününde o kardeşlerine analık yapıyor”

Hatice’nin bu feryadı tüm Türkiye’yi ağlatmıştı. Hatice Bartan, 5 yıldır olduğu gibi bu sene de anneler gününe annesiz girmenin acısını yaşadı. Bartan, kendisi gibi anneler gününe annesiz giren 2 kardeşinin ise annesizliği yaşamaması için onlara hem ablalık hem analık yapıyor. Kardeşlerinin tam gereksinimlerine gideren Bartan, hem okuyup hem bu zamana kadar kardeşlerine bakmayı muvaffak oldu.

Sıradaki Haber :  Brüksel’deki gösterilerde 256 kişi gözaltına alındı

“Annemiz hiç yanımızda olmadı”

Bartan, annesi kendileri ile olsa kardeşinin belki de can vermeyeceğini söyleyerek, “Annemiz olsaydı kardeşimiz can vermezdi. Bu bizim üçüncü anneler günümüz ve hiç birinde yanımızda olmadı. Onu asla bağışlamayacağız o bizim annemiz değil bundan sonra düşmanımız” diye ağladı.

Annesinin kendini vazgeçtiğinde 10 yaşında olduğunu söyleyerek gözyaşlarına boğulan Bartan şöyle devam etti:

“Ufak kardeşimize biz bakıyorduk onu geliştirdik. Sonrasında araba çarptı ve kaybettik. Bize yalnızca babam bakıyor, annemiz yok onunla konuşmak istemiyorum. Zira bize sahip çıksaydı ve beğenseydi vazgeçip gitmezdi. Kardeşlerime ben analık yapıyorum, konut işlerine bakıyorum onların banyolarını yaptırıp gereksinimlerini gideriyorum ve hiç yorulmuyorum onlara bakmaktan zevk alıyorum. Onlar benim canım, bir kardeşimi kaybettim değişik ikisini de kaybedemem. Onlarsız ben yaşayamam babamda bizi vazgeçseydi bizim için yaşam vefat olurdu o zaman hiç yaşamayı istemezdim.”

12 yaşındaki Salman Bartan ise annelerinin yanlarında olmadığını, nerede olduğunu öğrenmediğini ablasının kendilerine analık yaptığını söyledi.

Fatih Keçe – Serkan Çetinkaya
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu