Biyografi

Bahadır Erdem

Bahadır Erdem Biyografisi

Aile Hukuku Derneği Başkanıdır.

Bahadır Erdem, 1964 yılında doğmuştur. Babası Sami Erdem, annesi Bingül Erdem’dir. Aslen Darende, Malatyalıdır. Ailesinin tek çocuğu olarak doğmuştur. Ted Ankara Kolejinden 1983 yılında mezun olduktan daha sonra 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1992 yılında yayınladığı teziyle İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Bölümü’nden Yüksek Lisans Derecesini, 1998 yılında yazdığı doktora teziyle İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Bölümü’nden Doktora unvanını aldı.

Bahadır Erdem, 2000 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Devlm Dalı’na Asistan Doçent, 2004 yılında da benzer Anabilim Dalına Doçent ve 2009 yılında da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Özel Hukuk Anabilim Dalına Profesör kadrosuyla atandı. Prof. Dr. Erdem, keza, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde uluslararası özel hukuk, kanunlar ihtilafı, uluslar arası bireysel davalar, uluslar arası fikri sahiplik hukuku, Türk Vatandaşlık hukuku ve yabancılar hukuku dersleri vermektedir.

27 Kasım 2007 tarihli ve 5718 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun’un, bütün hazırlık çalışmalarında bulunmuş ve Yargı Bakanlığı Komisyonu Üyesi olarak Kanun’un kabul edilmesine dek etkin ödev yapmıştır.

Prof. Dr. B. Bahadır Erdem 2004-2010 yıllarında Türkiye’deki üniversiteleri temsilen Türk Patent Enstitüsü Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürütmüştür. Profesör Bahadır Erdem, Özel Hukukun Uyumlaştırılmasına İlişkin Uluslararası Enstitü’nün (UNIDROIT) Yönetim Konseyine seçilen Türkiye’nin ilk resmi üyesidir.

Prof. Bahadır Erdem, hâlihazırda Aile Hukuku Derneği’nin başkanlık görevini yürütmektedir. Bahadır Erdem, bununla beraber Türk Eğitim Vakfı mütevelli heyeti üyesi olup, Melek Yatırımcılar Derneği yönetim kurulu üyeliğini de sürdürmektedir. Prof. Bahadır Erdem aynı zamanda uzmanlık alanına giren konularda avukatlık, milli ve uluslararası tahkim alanında hakemlik, aracılık, danışmanlık ve bilirkişilik de yapmaktadır. Prof. Bahadır Erdem, birçok ICC tahkim mahkemesinde hakemlik yapmış ve yapmaktadır.

Sıradaki Haber :  Behçet Necatigil

Bahadır Erdem, 1999 yılında kurmuş olduğu “Erdem/Erdem Hukuk Bürosu”nun sahibidir.

Bahadır Erdem evlidir ve bir kız çocuğu vardır.

Üyelikleri ve Görevleri:
– UNIDROIT Yönetim Konseyi Üyesi
– Aile Hukuku Derneği Kurucusu ve Başkanı
– İstanbul Ticaret Odası (İTO) Tahkim Divanı Üyeliği
– İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) Danışma Kurulu Üyeliği
– İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Hukuk ve Uluslararası Münasebetler Araştırma ve Kullanım Merkezi Müdürü
– European Law Institute ve UNIDROIT Bünyesinde Yürütülen “From Transnational Principles to European Rules of Civil Procedure” Projede Danışman
– Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi
– Türk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
– İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Eğitim Öğretim ve Yardımlaşma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
– Melek Yatırımcılar Derneği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi
– Çocuğum Olmadan Katiyen Platformu Kurucusu
– Malatya Eğitim ve Öğretim Vakfı Üyesi
– İstanbul Barosu Üyeliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu