Biyografi

Bahri Tanrıkulu

Bahri Tanrıkulu Biyografisi

Olimpiyat ikincisi ve 3 defa Dünya şampiyonu olan Türk millî Taekwondocudur.
Bahri Tanrıkulu, 16 Mart 1980 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Aslen Diyarbakır‘lıdır. Türk millî tekvandocu Azize Tanrıkulu’nun abisidir. Tunç ve Çağrı adında da Taekwondocu iki erkek kardeşi vardır. Babasının adı Abdülgaffar Tanrıkulu, annesinin adı Birgül’dür. Taekwondo sporuna 5 yaşında başladı. İlkokul, ortaokul ve liseyi Ankara’da tamamladıktan sonradan Antalya Akdeniz Üniversitesi Gövde Eğitimi ve Spor Bölümünden mezun oldu. istanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü sporcusu olarak etkinlik gösterdi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde spor hayatına devam etti.

Bahri Tanrıkulu çocukluğunda; güçsüz ve kuvvetsiz bir çoçuk iken sürekli olarak hastalandığından annesi götürdüğü doktorun tavsaekwondo sporuna başlamış.

2004 Yaz Olimpiyatları’nda tekvando 80 kiloda finale dek yükseldi. Ancak finaldeki ABD’li rakibi Steven Lopez’e yenilip Olimpiyat ikincisi oldu.

Bahri Tanrıkulu 1997 İtalya Turnuvası’nda Büyük Erkeklerde ikinci, 1998 yılında Hollanda‘da düzenlenen Avrupa Şampiyonasında üçüncü, İspanya‘da yapılan İspanya Turnuvasında ikinci (genç) büyüklerde üçüncü, 1999 Kanada‘da yapılan Dünya Şampiyonası’nda 2. (büyükler) 2000 yılında Yunanistan‘da yapılan Avrupa Şampiyonası’nda birinci, Kore‘de yapılan Kore Turnuvası’nda birinci, 2001 Dünya Şampiyonu, 2002 Avrupa Şampiyonu ve Dünya Kupası ikincisi oldu.

2007’de Çin‘in başkenti Pekin‘de düzenlenen Dünya Taekwondo Şampiyonası’nda erkekler 84 kiloda dünya şampiyonu oldu.

2009 yılında Kopenhag‘da düzenlenen Dünya Şampiyonasında 3. Dünya Şampiyonluğunu kazanmış yeniden benzer yıl Dünya Kupası şampiyonluğunu kazanmıştır.

2012 Londra, Olimpiyatlarında Ülkemizi galibiyet ile temsilcilik etmiştir.

Bahri Tanrukulu ,sıra dışı bir sporcumuz en büyük zevki motosiklete binip hızlandırmak, sinemaya gitmek ve gezi etmektir. şu anda Spor Bakanlığında Müşavir, Dünya Olimpiyat Üyesi Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi Sporcu Komisyonu Başkanlığında görevini sürdürüyor, keza İstanbul Büyük Şehir Belediye Taekwondo takımının antrenörlüğünü yapıyor.

Sıradaki Haber :  Buğra Gülsoy

2005 yılında İspanya‘da yapılan Dünya Taekwondo Şampiyonası’nda Tina Morgan ile tanıştı. sonra İzmir‘deki 2005 Üniversite Yaz Oyunları’nda arkadaşlıkları ilerlemiş. Akabinde Bahri Tanrıkulu Avustralya‘ya artan bir şekilde Tina Morgan’ın ailesi ile tanıştı.

Bahri Tanrıkulu, 2009 yılının Ocak ayında Tekvando dünya eski şampiyonu Avustralya’lı Tina Morgan ile evlendi. Tina Morgan 2006 yılında Avustralya adına Taekwondo’da dünya şampiyonu olmuştur. 2010 yılında Kaan adında bir oğlu olmuştur.

Spordan kazandıklarıyla iş hayatına atılmak isteyen ve bir tekstil firması kuran milli sporcu, spordaki başarısını ticaret hayatında gösterememiştir.

Bahri Tanrıkulu, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Komisyonu Üyesidir.

Bahri Tanrıkulu’nun Aldığı Madalyalar :
1999 – Edmonton Dünya Şampiyonası, Gümüş
2001 – Jeju Dünya Şampiyonası, Altın
2003 – Garmisch-Partenkirchen Dünya Şampiyonası, Bronz
2004 – Atina Olimpiyat Oyunları, Gümüş
2005 – Riga Avrupa Şampiyonası, Gümüş
2006 – Bonn Avrupa Şampiyonası, Gümüş
2007 – Pekin Dünya Şampiyonası, Altın
2008 – Roma Avrupa Şampiyonası, Gümüş
2009 – Kopenhag Dünya Şampiyonası, Altın
2012 – Avrupa Olimpiyat Seçmeleri birincisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu