Biyografi

Banu Güven

Banu Güven Biyografisi

Banu Güven, 15 Mayıs 1969 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Gazeteci Mehveş Evin ile kuzenler. Annesi Heykeltıraş’dır. 6 yaşında iken babasını kaybetti. Abisi Mehmet Kerim Güven bodrum’da vefat etti.
Lise yıllarında okul gaılında İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu. 1987’de liseden mezun olur olmaz gazeteciliğe başladı. 1991 yılında ise İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Çağdaş Yayıncılık’ın çıkardığı Almanca-Türkçe bir dergide çalıştıktan sonra İsviçreli bir gazeteciyle çalışmaya başladı. Bir İsviçre gazetesinin Türkiye bürosu sorumluluğunu yürüttü.

Yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yaptı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nde üç ay staj gördü. Uyruk gazetesinde dış haberler servisinde bütün kadrolu olarak gazeteciliğe başladı. Ortadoğu ile ilgilendi.

1996 yılında İstanbul’da yapılan Habitat konferansına gelen Küba lideri Fidel Castro ile röportaj gerçekleştirmek için fazla gayret etti lakin başarılı olamadı.

1997 yılında NTV’de görev yapmaya başlayan Banu Güven, birincil zamanlar muhabirlik yaptıktan sonra “Geçen Hafta – Bu Hafta” ve “24 Saat” programlarını hazırladı ve sundu. 2009’da aynı kanalın akşam haberlerini sundu. 2011 yılına değin 14 yıl NTV’de çalıştı. 24 Saat’i önce Mirgün Cabas‘la, sonra tek başına hazırladı ve sundu. “Banu Güven’le Fazla” programını hazırladı sundu. 2 Haziran 2011 tarihinde NTV’den ayrıldı.

2007 yılından beri Radikal gazetesinin cumartesi ekinde köşe yazıları yayınlanmaktadır.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

2011 yılında mimar Aykut Dokur ile evlendi.

2013 yılında kısa bir vakit Fazla Bir Tv‘de Hafta Başı adlı bir programı sundu. 2014 yılından itibaren İMC tv‘de Artı Haber Programını sundu.

27 Temmuz 2016 tarihinde çıkarılan 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) dahilinde kapatılacak kanallar arasında İMC TV’nin de olması sebebi ile Banu Güven de işsiz kaldı.

Sıradaki Haber :  Benjamin Britten
Arananlar:
banu guven

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu