Biyografi

Behiye Aksoy

Behiye Aksoy Biyografisi

Platin rengi saçları, şık kostümleriyle kendi tarzını oluşturarak sahneye çıktığı Maksim Gazinosu’ndaki her galasında izdiham yarattı. Sahnelerin en şık giyinen sanatçısı ünvanını yıllardan beri kimseye kaptırmayan Aksoy yüzden fazla 45’lik çıkardı. LP sayısı ise 20 civarındadır.
Behiye Aksoy, 19 Eylül 1933 tarihinde istanbul’da Üsküdar’da doğmuştur. Doğum adı Behiye Tetiker’dir. Müzikle iç içe olan annesiyle halası Behiye’nin de piyano ve ut çalmasını ister. Lakin Behiye daha ilkokuldayken hanende (şarkıcı) olmayı düşler. İlkokulu istanbul’da bitirir Behiye. Sonradan tüccar babasının işi sebebiyle Ankara’ya taşınırlar.

Ortaokulu Ankara’da bitirdikten daha sonra Konservatuvar vazifesi de gören Ankara Radyosu’nda ses sanatçısı sınavı açılır. Ankara Radyosu imtihanına girdi ve 200 adayın katıldığı sınavı 5 birey kazanır. O 5 birey aralarında Behiye de vardır. 1948’de 15 yaşındayken Ankara Radyosu’na stajyer ses sanatçısı olarak girer. 9 sene her tarafında şarkı söylediği radyoda yükselir.

1958 yılında ilk kez Ankara Göl Gazinosu’nda sahnelere adım attı. 28 Ekim 1961 tarihinde Taksim Sineması bitişiğinde açılan Maksim Gazinosunda dönüşümlü olarak Akıllı Müren ve Orhan Boran ile birlikte program yapıp Maksim tarihinin birincil kadın assolistlerinden oldu.

Maksim Gazinosu tarihinde, Zeki Müren‘le yarışan tek hanımefendi şarkıcıdır. Televizyonun etkili olmadığı yıllarda Büyük Maksim kapılara kadar dolar. ‘Yaşa varol’ nidaları yükselir masalardan. Behiye Hanım’dan basın da övgüyle söz eder. sonra Tepebaşı Gazinosunda 2 sezon baştan başa çalışıp, halkın yoğun sevgi ve ilgisiyle karşılaştı. 60’lı yıllarda “Grafson Şençalar” etiketli 78 devirli taş plakları az kalsın yok satıyordu.

Plaklarında da başarıyı yakalar. Her plağı satmak rekorları kırar. Plakları iyi satan şarkıcılar ‘Altın Plak’ ile ödüllendirilir. Behiye Aksoy’un rekoruna altın plak az kazanç. Platin saçlı assoliste ‘Platin taç’ takılır.

Sıradaki Haber :  Burak Akbay

Behiye Aksoy 3 kez nikâhlanır. İlk evliliğini besteci Halil Aksoy, ikinci evliliğini film yapımcısı Berker İnanoğlu üçüncü evliliğini ‘Gazinocular Kralı’ Fahrettin Aslan ile yapar. Ömür boyu ilk eşinin soyadını taşır.

Genç bestecilere talih tanıyan Behiye Aksoy, Ankara Radyosu’nda genç bir besteci ve yorumcu olarak görev yapan Şimşek Gürses‘in eserlerini gazino sahnelerinde okuyarak O’nu şöhrete ulaştırmıştı.

Erman Film Şirketinin teklifi üstüne kendisini gazinolarda izleme olanağı bulamayan halkı ile birkaç filmde bile olsa buluşmayı istedi. O yıllarda hiçbir sanatçıya önerge edilmeyen rekor bir aidat ile 1967 yılında yönetmenliğini Orhan Elmas‘ın yaptığı, başrolünü İzzet Günay ile paylaştığı “Üzüntülü Günlerim” isimli filmde rol aldı.

1973 yılında satış rekoru kıran “Falcı” plağı ile aynı adı taşıyan Prodüktörü Berker İnanoğlu olan, başrolleri Murat Soydan ve Metin Serezli ile paylaştığı ‘Falcı’ filmini çevirir.

Behiye Aksoy, gazino döneminin sona erdiği 1980’li yılların başında kendini emekliye ayırarak inzivaya çekildi.

2001 yılında alzheimer hastalığına yakalanan Behiye Aksoy ne yazık oysa şu anda hiç kimseyi hatırlayamamaktadır. 2011 yılında birikimlerinin tamamını elinden çıkartarak İstanbul’da bir huzurevinde yaşamayı seçim etmiştir.

Türk Sanat Müziği sanatçısı Behiye Aksoy, kaldığı huzurevinde 31 Mayıs 2015 tarihinde 86 yaşında hayatını kaybetti.

Evlilikleri :
1.evliliği: 29 Aralık 1951 tarihinde Avukat – Udi Halil Aksoy‘la evlendi. 1952 yılının Şubat ayında tek evladı olan Ahmet Kazım Aksoy doğdu. 31 Ekim 1963 tarihinde boşandı.
2.evliliği: Ocak 1973 yılında film yapımcısı Berker İnanoğlu ile evlendi. 17 gün süren izdivaç sonunda Aksoy eşine bir mektup bırakarak evi terk etti ve arkasından açtığı boşanma davası neticesinde 1974 yılında boşandı.
3.evliliği: 1974 yılında Uzun yıllar birlikte olduğu Gazinocular Kralı Fahrettin Aslan ile evlendi. 4 ay evli kaldılar.

Sıradaki Haber :  Bernoulli

Filmleri :
1967 – Kederli Günlerim
1973 – Müneccim
1975 – Çılgın Çılgın Tepeli (misafir oyuncu)
1976 – Uğursuz Yıllar

Albümleri :
Behiye Aksoy (Şençalar Plak)
Dumanlı Meyhaneler (Grafson Plak)
Kıskanırım (Atlas Plak)
1972 Yılının 12 Altın Şarkısı (Atlas Plak)
Unutulmayan Şarkılar Konseri (Atlas Plak)
Sizin İçin Seçtiklerimiz (Yavuz Plak)
Anılarla Sadettin Kaynak (Yavuz Plak)
Unutulmayanlar 1 (Coşkun Plak)
Çağrı (Lider Plak)
Kapın Her Çalındıkça (Coşkun Plak)
Nankör (Inanılmaz Plak)
Ölmeyen Nağmeler – Buket 1 (Inanılmaz Plak)
Bir Zamanlar 3 (karma) (Ossi Müzik)
Ayrılamayız Artik
At Kadehi elinden
Elbet bir gün buluşacağız
Bir Kara Sevda
Bir acayip gezgin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu