Biyografi

Behzat Uygur

Behzat Uygur Biyografisi

Behzat Uygur, 21 Nisan 1963 tarihinde Adana‘da doğmuştur. Ailece aslen Kilis’lilerdir. Tiyatrocu Nejat Uygur, Nejla Uygur çiftinin 5 oğlundan en küçüğüdür. Sırasıyla; Ahmet, Süheyl Uygur, Süha Uygur, Kemal ve Behzat Uygur. Behzat Uygur Adana’da doğmuş, Süheyl- Süha Samsun, Kemal Antakya, en büyük abileri Ahmet de istanbul’da vapurda doğmuş. Süheyl ve Behzat babalarının deyimiyle “armut ağacının dibine düştüler” ve tiyatrocu oldular. Behzat Uygur, 3 yaşındayken Adana’dan İstanbul’a gelmişler.Süheyl Uygur ile Süha ikiz kardeştirler.
Tiyatro sahnesine, 1987 yılında Ankara’da ilk kez babasının “Hastane mi Kestane mi” oyunu ile tiyatroya başladı. Tiyatroculuktan önce uzun yıllar Galatasaray’da futbol oynadı.

Süheyl ve Behzat Uygur kardeşler doğdukları andan itibaren içinde bulundukları “Nejat Uygur Tiyatrosu”nda bir çok oyunda yer aldılar. Burada edindikleri bilgi birikimini ve tecrübe ile, 1991 senesinde “Süheyl-Behzat Uygur Tiyatrosu”nu kurdular. Süheyl/Behzat Uygur tiyatrosu kurulduktan daha sonra Boynuz Kulağı Geçer, Üç Salakşörler, Hişt Hişt Teleköle ve Kodum mu Oturturum adlı oyunları ile 11 sene her tarafında hiç aralıksız tiyatro sahnelerinde yer aldılar.

Inanılmaz Pazar” adlı davet Proğramını abisi Süheyl Uygur’la birlikte sundu. 1993 yılından itibaren kesintisiz 8 sene sürdürdükleri “Şahane Pazar” programı ile TV ekranlarının vazgeçilmez ikilisi oldular.Inanılmaz Pazar Süheyl ve Behzat Uygur kardeşbir ekran klasiği olmayı başarmıştır. Keza diğer taraftan “Ha Babam De Babam” adlı bir program yapmışlardır.

Sunuculuk ve tiyatro alanında bir çok ödül kazandılar. Müzik sektöründe de bir ilke imza atarak müzik ve mizahı birleştirdikleri bir single çıkardılar. “Abdülkadir” isimli singlelarının satmak rakamı takriben 200.000’e ulaştı. Bu da Uygur isminin markalaştığını, yaptıkları her işin tüketicisi olduğunun göstergesidir.

Sıradaki Haber :  Burcu Altın

Yeni Yüzyıl’da kardeşi Süheyl Uygur ile birlikte bir dönem tam sayfa yazılar yazdılar.

Behzat Uygur, Çiğdem Bayan ile evli olup Nejat Uygur II ve Behzat adında iki oğlu vardır.

Behzat Uygur’un Yer Aldığı Tiyatro Oyunları:
Hastane mi Kestane mi?
Cibali Karakolu
Miğferine Çiçek Eken Asker
Şeyine Şey Ettimin Şeyi
Alo Orası Tımarhane mi?
Üçüncü Biri
Good Morning Ankara
Marko Paşa
Boynuz Kulağı Geçer
Üç Salakşörler
Hişt Hişt Teleköle
Kodum mu Oturturum
Güldüren Kararsızlık

Sunduğu Proğramlar Ve Filmleri :
2011 – Kaç Para? (Spiker)
2011 – Benimle Oynar mısın?
2009 – Bak Şu Duvara (Sunucu)
2009 – Korolar Carpışıyor (Spiker)
2008 – Fantastik Show(Sunucu)
2008 – Amiral Battı(Sunucu)
2007 – Buzda Dans (Spiker)
2003 – Hırçın Menekşe
2001 – Yeşil Işık
2001 – Her şey Oğlum İçin
1996 – Bir Aşkın Bittiği Yer
1993 – Inanılmaz Pazar(Spiker)
1990 – Hüsnü Kuruntu Ailesi
1989 – Kafadarlar (dizi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu