Biyografi

Bekir Coşkun

Bekir Coşkun Biyografisi

Bekir Coşkun, 1945 yılında memur bir babanın çocuğu olarak Şanlıurfa’da doğmuştur. Anneannesi Ümmühan adında Gümüşhaneli bir Osmanlı Ermenisi’dir. Babası Mehmet Zeki Coşkun’dur. Çocukluğu Tülmen’de geçti, İlkokula Ceylanpınar’ında başladı, Akziyaret’te, Sogmatar’da ondan daha sonra Bozova’da devam etti. İlk ve ortaokulu Şanlıurfa’da okudu.
Ankara’da Yüksek Gazetecilik Okulu’ndan mezun olduktan sonra 1974 yılında foto muhabiri olarak işe başladı. daha sonra polis muhabirliği, parlamento muhabirliği yaptı.

Gençlik yıllarında, üniversite okurken Ankara gazinolarında kanun, ud, bağlama, keman çaldı. Zeki Müren‘e bile birkaç kez kanunu ile eşlik etti. Daha Sonra gazeteci oldu.

1978 yılında Günaydın Gazetesi’ne geçerek “Dokuzuncu Köy” adı ile köşe yazarlığı yapmaya başladı. 1987 yılında Sabahtan Gazetesi’ne geçti, Onuncu Köy başlıklı köşesini yazmaya başladı, 1993 yılında da Bağımsızlık Gazetesi‘nde geçti. 2009 yılında Bağımsızlık Gazetesi’nden de istifa etti.

25 Eylül 2009’te HaberTürk gazetesinde , 3 Kasım 2010 tarihinde ise Cumhuriyet gazetesinde yazmaya başladı. 14 Mart 2013 tarihinde Cumhuriyet gazetesinden ayrılarak Sözcü gazetesinde yazmaya başladı.

TRT‘de yayımlanan ‘Pako’ya Mektuplar‘ adlı dizi ilk kez BBC edinmek üzere altı AB ülkesi televizyonu göre satın alındı.

Hayvan sever kişiliğiyle de bilinen Bekir Coşkun; keman çalabilmektedir, bir doğa ve kaptan ehliyetli bir deniz tutkunudur. Yaz ayları Ayvalık‘ın Cunda Adası‘nda ikamet etmektedir.

Bekir Coşkun, Fransız asıllı Türk vatandaşı Andree Coşkun ile evlidir. Tolga Coşkun adında bir oğlu vardır.

Yazdığı Kitapları :
2016 – Titanic Kemancıları
2011 – Başın Öne Eğilmesin
2008 – Büyük Oyun
2005 – Ben Pako
2000 – Pako’ya Mektuplar
1998 – Avukatımı istiyorum …
1990 – Dövlet

Sıradaki Haber :  Prof.Dr.Recep Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu