Biyografi

Benazir Bhutto

Benazir Bhutto Biyografisi

Benazir Bhutto, Pakistan‘ın politik geçmişinde kayda değer yere sahip politikacı, eski başbakan.

21 Haziran 1953 tarihinde, Pakistan’ın Karachi kentinde, Begum Nusrat Ispahani‘nin ve 19711977 yılları arasında Pakistan başbakanlığı görevini yapmış olan Zülfikar Ali Bhutto‘nun en büyük kızları olarak dünyaya geldi.

Öğrenimine, liseyi bitirene kadar Pakistan’da devamlı Bhutto, yüksek öğrenim için Amerika‘ya gitti. 1969 yılında Radcliffe College‘a devam etti, sonradan Harvard Üniversitesi‘ne geçti ve 1973 yılında buradan mezun oldu. Aynı sene Oxford Üniversitesi’ne giren Bhutto, Milletlerarası Hukuk ve Diplomasi eğitimini tamamladı ve 1977 yılında Pakistan’a döndü.

General Mohammad Zia ul-Haq komutasında gerçekleşen askeri darbe ile babasının iktidarı yıkıldı ve Bhutto konut hapsinde tutulmaya başlandı. Askeri yönetimin babasını vefat cezasına çarptırmasının gerisinde, Pakistan Ahali Partisi‘nin başkanlığına geçti. Bhutto ailesinin trajedisi babalarının ölümüyle sonlanmadı ve 1980 yılında erkek kardeşi Shahnawaz Bhutto, oturduğu dairede öldürüldü. Aile, bu ölümün bir suç oluşturan olduğunda ısrar etmesine rağmen hiçbir delil bulunamadı. Öteki erkek kardeşi Murtaza Bhutto da, 1996 yılında polisle girdiği çatışmada öldürüldü.

1984 yılında İngiltere‘ye dönen Bhutto, sürgündeki partisinin liderliğini burada devam ettirdi. 10 Nisan 1986 tarihinde yeniden Pakistan’a geldi ve açık seçimler için halk çapında bir kampanya başlattı.

18 Aralık 1987‘de, Asıf Ali Zardari ile Karachi’de evlenndi ve bu evliliğinden Bilawal, Bakhtawar ve Aseefa adlarında üç çocuk sahibi oldu.

Zia ul-Hak’ın yönettiği diktatörlük rejimi, 1988 yılında geçirdiği uçak kazasında ölmesinin ardından son buldu. Bhutto, ilk çocuğunun doğumundan üç ay sonra, 1 Aralık 1988‘de seçimleri kazandı ve ülkesinin birincil bayan müslüman başbakanı oldu.

Sıradaki Haber :  Burak Sağyaşar

1990 yılındaki seçimleri kaybetti ve ülkeyi fena yönettiği suçlaması ile mahkemeye çıkarıldı. 1993 ‘te seçimleri her tarafta kazandı ve 1996‘ya kadar görevini sürdürdü. İngiltere ve Dubai‘de geçirdiği sürgün yılları sırasında yolsuzlukla suçlanarak üç yıl hapse mahkum edildi. Başbakan Pervez Müşerref‘in kanunsuzluk suçlarıyla ilgili çıkardığı aftan daha sonra, 18 Ekim 2007 tarihinde ülkesine geri döndü.

Bhutto, sekiz yıl süren sürgün hayatından sonradan ülkesedi. Bu tehditlerin peşinde, 136 kişinin öldürüldüğü bir suikast girişimi gerçekleşti oysa sağ kurtulmayı başardı. Bhutto bu günü Pakistan’ın en kara günü olarak nitelendirdi.

Bhutto, tercih kampanyası için yaptığı çalışmalar esnasında, 27 Aralık 2007 tarihinde gerçekleşen bir suikast sonucu hayatını kaybetti. Suikastte kendisiyle birlikte 28 birey daha öldü ve 100’den fazla birey yaralandı.

28 Aralık 2007 tarihinde yüzbinlerce kişinin katıldığı bir cenaze töreni ile, Garhi Khuda Bakhsh ‘daki aile mezarlığında toprağa verildi. Ölümünün peşinde Başbakan Pervez Müşerref, eski başbakan için ülkede üç gün matem duyuru etti. Pakistan’ı kargaşaya sürüklleyen bu vefat, yüzbinlerce Bhutto taraftarını sokağa döktü. Arabalara ve meslek yerlerine yapılan saldırılarda 23 kişi hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu