Biyografi

Bendeniz

Bendeniz Biyografisi

Esas adı Deniz Çelik olan Bendeniz, 25 Temmuz 1973 tarihinde İsviçre-Zürih’te dünyaya geldi. Ailesi Konya‘nın Yeniceoba ilçesindendir. İstanbul Erenköy Kız Lisesi’nden mezun olan Bendeniz, lise öğreniminin arkasında yüksek öğrenim için doğduğu ülkeye yani İsviçre’ye gitti. Büro işleri alanında bir iş yüksekokuluna devam etti.
Ardındaki Türkiye’ye döndüğünde bipartisinde söylediği şarkı baştan sona Raks Müzik yetkilileri göre keşfedilen Bendeniz (Deniz Çelik), 1993 yılında Neslihan Yargıcı’nın yaratıcılığını yaptığı “Abajur kız” imajıyla birincil albümünü çıkardı. Neslihan Yargıcı’yla tanıştığı gün “Merhaba ben Deniz” dedi ve adı Bendeniz oldu. 1993’te ‘abajur kız’ olarak hayatımıza girdi. Garo Mafyan, Zeynep Talu gibi müziğin önemli isimleriyle çalışan Bendeniz ilk albümü ile yurtiçi ve yurtdışında önemli başarılara imza attı.

Türk pop müziğinin herzamanki albümlerinden farzedilen çalışmanın ilk klibi “Ya Sen Ya Hiç” dünyanın en prestijli müzik kanallarından Mtv’de yayınlanan ilk Türk klibi oldu ayrıca Mtv’nin müzik yarışmasında Türkiye’yi temsilcilik ederek öbür ben “Ağlıyayım mı?”, “Sen Kaybettin”, “Müjdeler Ver” gibi çok sayıda hit çıktı.

Bir zaman Türkiye’nin ilk bayan futbol takımı Dostlukspor’da oynadı.

İlk albümün kazandığı başarının ardından “Bendeniz II” adlı ikinci albümünde de Türkiye’nin sayılı müzik adamlarıyla çalıştı. Harun Kolçak, Emel Müftüoğlu, Demet Sağıroğlu, Ümit Sayın gibi isimlerin vokalleriyle destek olduğu albümün düzenlemeleri Ozan Çolakoğlu, Murat Yeter ve yıllar önce kaybettiğimiz kıymetli müzik adamı Onno Tunç’un elinden çıktı. İlk albümünde olduğu gibi bu albümde de oniki şarkıdan onbirinin laf ve müziğini yazdı.

1996 yılında çıkardığı “Bendeniz III”de bu kere temposu yüksek parçalar yer aldı.

Köpekleriyle vakit geçirmeye bayılan Bendeniz, balık tutmaya da, Play station oynamayı da fazla seviyor.

Sıradaki Haber :  Buket Aydın

Albümleri :
1993 – Bendeniz I
1995 – Bendeniz II
1996 – Bendeniz III
1998 – Bendeniz’den
1999 – Kurtulamıyorum
2000 – Bendeniz Şarkıları
2001 – Süre
2003 – Demedim mi
2005 – Aşk Değil mu Aşk
2006 – Değiştim
2009 – Olsun
2011 – Benden İzler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu