Biyografi

Bendevi Palandöken

Bendevi Palandöken Biyografisi

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Başkanı
Bendevi Palatya’da doğmuştur.

1962 yılında Ankara’nın Cebeci semtinde babası ölüm ettikten sonra henüz 13 yaşındayken bakkal olarak başladığı iş hayatına, halen tellikaya sokak’ta aynı dükkânda devam etmektedir.

Ankara Bakkallar ve Bayiler Derneği’nde 1965 yılında Kontrol Kurulu üyeliğine seçildi. 1978-1984 yılları arasında Başkanvekilliği görevini yaptı. 1984 yılında Ankara Bakkallar ve Bayiler Derneği’ne başkan seçildi. 1984 yılından beridir de bütün genel kurullarda her seçimde Ankara Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı seçilerek görevini halen sürdürmektedir.

Bendevi Palandöken, 1978 yılında kurduğu Ankara Bakkallar ve Bayiler Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin Başkanlığını da halen yapmaktadır. 1984 yılında Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmesinin ardından Başkanvekilliği görevinde bulunmuş, 1990 yılında yapılan genel kurulda Federasyon Başkanlığına seçilmiş ve bu görevini de halen devam ettirmektedir.

1996 yılında Türkiye federasyonu (TESK) idare heyeti üyeliğine seçilen PALANDÖKEN 1999 yılında seçildiği Başkanvekilliği görevinin gerisinde, 2007 yılında Konfederasyon Genel Başkanlığına seçilmiştir.

2010 yılında yapılan (TESK) Genel Kurul ile bir kere daha Konfederasyon Genel Başkanlığına seçilen Bendevi PALANDÖKEN, Avrupa Akdeniz Esnaf Sanatkârlar İşletmeleri ve KOBİ Birliğinin (EUROMED) Başkanvekilliği görevinin yanı sıra Avrupa Birliği Türkiye Karma İstişare Komitesi Üyeliği (AB-TR KİK), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyeliği, TC Ufak ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İcra Komitesi Üyeliği ve Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı (MEKSA) Başkanlığı görevlerini de sürdürmektedir.

Bendevi Palandöken, evli ve bir çocuk babasıdır.

Bendevi Palandöken, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti göre açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 karakter Akil halk listesine Karadeniz Bölgesi Temsilcisi olarak girmiştir.

Sıradaki Haber :  Bülent Kayabaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu