Biyografi

Bennu Gerede

Bennu Gerede Biyografisi

Profesyonel fotoğrafçı olarak istanbul’da yaşıyor.
Bennu Gerede, 30 Ağustos 1971 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Annesi yönetmen-senaryo yazarı Canan Gerede, babası Dr. Selçuk Gerede’dir. Nişantaşı’nın o ünlü caddesinin adı, dedesinin adını taşıyor. Dedesi, Kurtuluş Savaşı gazisi, bununla beraber Atatürk’ün yaveri, eski büyükelçi albay Hüsrev Gerede’dir. Bennu adının manası Darı’dan geliyormuş “Anka Kuşu” demekmiş. Ablası Şiva Fas’da yaşamaktadır. Bennu Gerede altı aylık bebekken babasının işi sebebiyle ailecek New York’a taşındılar. Babası Birleşmiş milletler doktoru olarak 15 yıl New York’da tahsis yaptı.

Lisans egitimini ABD. Newyork’da bulunan Parsons School of Art’ta fotoğrafçılık üzerine aldı. Eğitimini tamamladıktan ablası Şiva ile birlikte İstanbul’a geldi. Mankenlik, fotomodellik, oyunculuk yaptı. bu arada anne ve babası ölene dek hiç boşanmamış fakat bambaşka yaşamaya başlamışlardır. Bennu ve ablası Teşvikiye’de annesinde kalmaktadır. Bennu Gerede, sonradan bir müddet Fransa’nın güneyine yatılı okula gitti, 4 sene daha fotoğrafçılık üstüne eğitim aldı. sonradan da Türkiye’ye dönerek eğitimini aldığı fotoğrafçılık üstüne çalışmaya başladı. Bennu Gerede, uzun yıllar New York‘ta yaşadı. Dünyanın değişik ülkelerinde birçok fotoğraf sergileri açtı, fotoğraflarını sergiledi.

Bennu Gerede, oyunculuğa ilk adımını 1989 yılında TRT için çekilen “İz Gerisinde” dizisinde canlandırdığı Füsun karakteriyle attı. İlk sinema filmi, 1991 yılında çekilen, yönetmenliğini ve senaristliğini Ersin Pertan’ın yaptığı” Kurt Kanunu” adlı filmdir.

Aşk Ölümden Soğuktur adlı İkinci filminde Kadir İnanır ile başrolde yer aldı. Bu filmin yönetmeni olan ve senaryosunu da yazar annesi Canan Gerede Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü aldı. Filmde 1980’lerin kült ismi şarkıcı Bergen’in hikayesini anlatıyordu.

Bennu Gerede, 1999 yılının yılbaşında Amsterdam’da tanıştığı fotoğrafçı Koray Erkaya ile 1999 yılında Darı’da sina çölünde Bedevi geleneğine tarafından evlendi. New York’ta 2000 yılında “Daren” ve “Dilan” adında ikiz oğulları oldu. 2001 yılında “Miro” Adını verdikleri bir oğlu daha oldu. 2006 yılında ayrıldılar.

Sıradaki Haber :  Doç.Dr.Beşir Atalay

Max dergisinin Aralık 2002 sayısına sözde çıplak kapak devlete ait olmuştur.

Bennu Gerede, bir dönem en yakın arkadaşı Zeynep Tunuslu‘nun 2001 yılında ayrıldığı eşi Ahmet Ağaoğlu’yla 2006 yılında aşk yaşayan, bu birlikteliğinden 2007’de diğer taraftan Kai adında 4. oğlu oldu.

Bennu Gerede‘nin ikizleri de dahil olmak üzere tam dört oğlu var.

Bennu Gerede, 19 mart 2010 tarihinde Cem Büyükhanlı ile evlendi. 6 Mayıs 2011 tarihinde boşandılar.

Survivor Bennu Gerede, 2013 yılında Panama’da yapılan, Acun Ilıcalı’nın Hazırlayıp sunduğu 3. sezon Survivor Ünlüler – Gönüllüler yarışmasında Gönüllüler takımında yarıştı. Yarışmada ünlüler takımında Bennu Gerede, Cengiz Çoşkun, Doğukan Manço, Erhan Yavuz, Larissa Gacemer, Nazenin Tokuşoğlu, Irmak Atuk, Ümit Karan yarışırken gönüllüler takımında ise Bozok Görebilen, Gül Fakı, Dağhan Külegeç, Duygu Çetinkaya, Emel Erdemanar, Hilmi Cem İntepe, Murat Ceylan, Mustafa Sürmen, Seda Akman yarıştı.

Hilmi Cem İntepe‘nin birinci olduğu yarışmada, Doğukan Manço ikinci, Ümit Karan üçüncü, Murat Ceylan dördüncü olmuştur.

Bennu Gerede 2016 yılının yazından beri dört oğluyla birlikte Endonezya‘nın Bali adasında Badung’da müstakil bir villa satın aldı ve orada yaşıyor.

Filmleri :
1989 – İz Arkasında
1991 – Kurt Kanunu
1994 – Aşk Ölümden Soğuktur
1997 – Ağır Roman (Konuk Oyuncu-Fotoğrafçı)
1998 – Dağılma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu