Biyografi

Berdan Mardini

Berdan Mardini Biyografisi

Müzisyen ve oyuncu.
Anne ve babası Mardin‘in Yaylabaşı köyünden olan Berdan Mardini, 5 Kasım 1978‘de Diyarbakır‘da doğdu. Ana adı Engin Karademir‘dir. Yedi kardeş’in 6.sı olan olan Berdan Mardini’nin babası Şerif Mardini T.Z.D. Kurumunda çalışan bir devlet memuruydu. Babasının mesleği nedeniyle eğitimini öbür illerde sürdürmek zorunda kaldı.

İlkokul ikinci sınıfa değin Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde okudu. sonradan babasının tayini çıkınca, ailesiyle birlikte Isparta’nın Gelendost ilçesine taşındı. İlkokul üçüncü sınıfa Gelendost’ta devam etti. O yıllarda yeteneği ön plana çıkmaya başlıyordu. Okulda oynadığı piyes, tiyatro gibi sanat alanlarında sesinin güzelliği çevresi göre ayrım edildi.

İlkokul 5.sınıfta düzenlenen asında üçüncü oldu. sonra ortaokul yıllarında okulun düzenlediği bir fazla sosyal ve kültürel faaliyetlerde devir aldı. Ortaokulda üç, lisede iki sene tiyatro oynadı. Yine okulun düzenlemiş olduğu ses yarışmasında birinci oldu. O dönemler müziğe daha artı merak sarmaya başlamıştı. Çalgı çalmayı fazla istiyordu. Okulun açmış olduğu bağlama kursuna ablası ve ağabeği yazıldığı için kendisi yazılamadı. Fakat öyle hevesliydi fakat ağabeyi ve ablası evde çalışırken onları seyreder, sonra bağlamayı el altından alıp kendi kendine çalışırdı. Bir vakit sonra kendide bağlama çalmaya başladı. Derken babası emekli oldu ve ağabeğiyle ablasının, daha önce gittiği İstanbul’a yerleşmek zorunda kaldı.

İstanbul’da Avcılar’a yerleşti. Avcılar Süleyman Nazif Lisesi’nde eğitimine Lise üçüncü sınıftan devam etti. Bir yıllık mektep yaşantısı içerisinde tekrar okulun düzenlediği konser ve faaliyetlerde yer aldı. Üniversite sınavını kazanamadı ve meslek hayatına atıldı. Babasının açmış olduğu tekstil firmasında kardeşleriyle birlikte çalışmaya başladı. Burada işin bütün safhalarında çalıştı. Ortacı, makineci ve pastalcı olarak çalıştı. İki senesini burada geçirdikten sonra firmalarının yakınındaki bağlama kursuna yazıldı. Orada mükemmel bağlama çalan birine rastladı. Bir gece onunla birlikte Avcılar sahilde bir bara gidip eğlenmeye karar verdiler. O barda ses düzeni demin yeni kurulduğu için herkes kendi masasında çalıp söylüyordu. Kendi kendilerine mırıldanırken barın sahibi rica etti ve ses düzeniyle okumasını istedi. Orada bir iki türkü okuyunca çok beğenildi ve geceleri sahneye çıkması istendi.

Sıradaki Haber :  Berkun Oya

Fiilen sahne anlamında müzik hayatına başlaması en ince ayrıntısına kadar bir tesadüftü. Bu dönem içerisinde sabah akşama değin işyerinde,işten sonradan da ailesinden bakımlı olarak sahne hayatına başladı. Çevresi fazla başarılı olduğuna inanıyordu. İstanbul’un öbür semtlerinden teklifler gelmeye başlamıştı. bu vesileyle profesyonel anlamda müziğe merak sarmaya başlamış ve teklifleri değerlendirmyordu. İkisinin de bir arada gitmeyeceğini düşünerek ailesine gece sahne aldığını ve bundan böyle müzikle uğraşmak istediğini söyledi. Ailesinden de olumlu cevap aldı.

Konfeksiyon hayatına son verip Bakırköy Prestij Bar‘dan gelen teklifi doğrultusunda orada çalışmaya başladı. Prestij Bar’da sahne almaya başladıktan sonradan, farklı birçok teklifler gelmeye başladı. Profesyonel bir müzik hayatı için nota ve solfej dersleri alarak kendisini bu anlamda geliştirmeye başladı. Gerçekten konservatuar okumak istiyordu, hatta sınavlarına da girdi, ama başarılı olamadı. Yalnız bu işin okulunu okumanın durum olmadığını, insanın kendini bu anlamda geliştirmek için dıştan da özel eğitimler alabileceğini ve kendini hazırlayabileceğini düşünüyordu.

Bir iki sene Bakırköy’de sahne aldıktan sonra Etiler Zorba Taverna haftanın bir günü türkü gecesi yapmasını istemişti. Pazar günleri orada çıkmaya başladı. Bir dönem sonra Taksim Mektup Bar’da çıkmaya başladı. Sahne yıllarına başladıktan sonradan kendisinden iki yaş büyük olan ağabeği de gitar çalmaya başlayarak Berdan’a sahnede eşlik etmeye başladı. Nihayet profesyonel çalışması 2000 yılının kasım ayında piyasaya çıktı. Albümü Canan Prodüksiyon tarafından yapılmıştı. Fakat lüzum yapım hatası gerekse tanıtım hatası kitlelere onu ulaştıramamıştı. Bu albüm kendisi için iyi bir deneyim oldu. 2000 yılından 2002 yılına değin bu anlamda mücadele verdi ve sonunda istediği albümü yaptı.

Berdan Mardini’nin birlikte olduğu Yeliz Erçin’den Emre Dijvar (Karademir) Mardini (d.2010) adında bir oğlu vardır.

Sıradaki Haber :  Prof.Dr.Selma Metintaş

Berdan Mardini, 13 Ocak 2010 tarihinde Fatoş Mardini ile evlendi. Miran adında bir oğlu vardır. Ezmira (d.2014) adında bir kızı vardır.

Albümleri :
2002 – Aman Aman
2004 – Türküler
2004 – Sen Var Ya Sen
2005 – Senden Çocuğum Olsun
2006 – Annem Kızıyor
2008 – Hazırlanmış Mısın?
2011 – Çek Tetiği
2013 – Dur Bari
2016 – Kimim Ben

Filmleri ve Dizileri :
Yapımcı :
2014 – 2015 – Sızı (TV Dizisi)

Oyuncu :
2014 – 2015 – Sancı (Ferat) (TV Dizisi)
2014 – Kolpaçino 3. Devre (Kaçak Mahkûm)(Sinema Filmi)
2004 – Kakül (TV Dizisi)
2003 – Kurşun Yarası (Halil) (TV Dizisi)

Müzik :
2014 2015 – Ağrı (TV Dizisi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu