Biyografi

Beril Dedeoğlu

Beril Dedeoğlu Biyografisi

Galatasaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı. Bilhassa Avrupa Birliği ile uluslararası emniyet konularında çalışmaktadır. Beril Dedeoğlu, 22 Eylül 2015 tarihinde görevinden istifa eden Ali Haydar Konca‘nın yerine 63. hükümette Avrupa Birliği Bakanı olarak görevlendirildi.
Beril Dedeoğlu, 1961 yılında Ankara’da doğmuştur. Bütün adı Hatice Beril Dedeoğlu’dır. Dokuz Eylül Üniversitesi Yerbilim Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Altan Gümüş’ün kızıdır Beril Dedeoğlu.

1982 yılında Galatasaray Lisesinden mezun olduktan sonradan İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Milletlerarası İlişkiler Bölümünü 1986 yılında bitirdi. Peşinde aynı yerde yardımcı olarak işe başlamıştır. 1986 ile 1988 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Milletlerarası İlişkiler Bölümünde Yüksek Lisansını yaptı. Doktorasını ise 1988 ile 1993 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamladı. Yeniden benzer yerde 1993-1995 yılında Tezgâhtar Doçent olarak atama yaptı.

1995 yılından bu yandan Galatasaray Üniversitesi Milletlerarası İlişkiler Bölümü’nde atama yapmaktadır. 1999 yılında doçent, 2005 yılında profesör olmuştur. Bir dönem Kadir Has Üniversitesi’nde de ders vermiştir.

Beril Dedeoğlu’nun çok sayıda bilimsel makalesi ve kitabı vardır. Vakit ve Yeni Şafak gazetelerinde uluslararası politika yorumları yazmaktadır. Ayrıca Star, Today’s Zaman ve Agos gazetelerinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Bir dönem Kanal 24, Samanyolu Haber ve TRT Haber’de yayınlanan haber programlarına katılımda bulunmuştur.

Beril Dedeoğlu, 6 Şubat 2012 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül göre dört yılığına YÖK üyeliğine atanmıştır.

22 Ocak 2013 tarihinde Galatasaray Üniversitesi Beşiktaş kampüsündeki 142 yıllık tarihi ahşap binada çıkan yangında, Prof.Dr. Beril Dedeoğlu’nun odasında bilgisayar kablolarından çıkan kıvılcımla başladığı iddia edildi.

Beril Dedeoğlu, evli ve iki çocuk annesidir.

Sıradaki Haber :  Belfu Benian

Beril Dedeoğlu, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 karakter Akil halk müziği listesine İç Anadolu Bölgesinden girmiştir.

Beril Dedeoğlu, 22 Eylül 2015 tarihinde görevinden istifa eden Ali Haydar Konca‘nın yerine 63. hükümette Avrupa Birliği Bakanı olarak görevlendirildi. Avrupa Birliği Bakanı olarak, bununla beraber Avrupa Birliği üyelik müzakerilerinde Türkiye’yi başmüzakereci olarak temsil edecektir.

Kitapları :
Peyderpey Avrupa Birliği, 1996
Adım Adım Avrupa Birliği, Açık Fikirli, 2006,
Beril Dedeoğlu, Deniz Ülke Arıboğan, Gülden Ayman, Milletlerarası İlişkiler Sözlüğü, 2000,
Beril Dedeoğlu, Deniz Ülke Arıboğan, Gülden Ayman, Uluslararası İlişkiler Sözlüğü, 2005,
Ortadoğu Üstüne Notlar, 2002,
Milletlerarası Güvenlik ve Strateji, 2003,
Uluslararası Emniyet ve Taktik, 2008,
Dünden Bugüne Avrupa Birliği, 2003,
Değişen Dünyada Yeni Dengeler, 2008,
Türkiye-Avrupa Birliği Sarmalında Ayrıcalıklı Ortaklık Eleştirisi, 2010,
L’Europe Puissance et la Turquie, 2006,
La Turquie et l’Europe Une évolution en interaction,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu