Biyografi

Bernard Herrmann

Bernard Herrmann Biyografisi

“Taxi Driver” ve “Citizen Kane” gibi filmler dahil 50’den fazla filmde müzik danışmanlığı yapmış Amerikalı kompozitör, müzisyen.
Bernard Herrmann, 29 Haziran 1911‘de New york City’de doğdu. Daha minik yaşlarda babası onu müziğe yönlendirdi ve keman dersleri almasını sağladı. Babasıyla sık sık operaya dışarı giden artist herzamanki batı müziğine yöneldi. 13 yaşına geldiğinde 100$ ödüllü birincil müzik yarışmasını kazanmıştı. Kariyerini müzik yönünde yapmaya karar veren Herrmann, New York Üniversitesi‘nde Percy Grainger ve Philip James‘ten ders almaya başladı. aynı zamanda Juilliard Koleji’ne devam ederken birincil orkestrası “The New Chamber Orchestra of New York”u kurdu. Daha 20li yaşların başında olmasına rağmen kendi orkestrasına sahipti.

1934 yılında Columbia Broadcasting System’da CBS Symphony Orkestrası’nda Orkestra şefliği yapmaya başladı ve bu görevini 9 sene baştan başa sürdürdü. Burada tanıştığı Charles Ives ile birlikte yeni bir şeyler üretmek için çalışmalara başladılar.

Benzer yıl yine CBS’te çalışan 1939‘da karısı olan Lucille Fletcher ile tanıştı. Fletcher, Herrmenn’nın işlerinden fazla etkilenmiş ve 5 yıl boyunca flört etmişlerdi. Evlenmelerine Fletcher’ın ailesi, Herrmann’nın yahudi olması sebebiyle karşısında geliyorlardı. bütün bu zorlukların karşı çift 2 Ocak 1939 tarihinde evlendiler. Fletcher, radyo oyunları kâğıda dökmek istiyordu. Müziklerini de eşi yapacaktı. Bu fırsatı Orson Welles‘ın “The Hitch-Hiker” adlı radyo programında yakaladılar. Oysa çift 1948 yılında ayrıldı.

Orson Welles ve Herrmann, CBS döneminde birçok karşılıklı işe imza attılar. Orson Welles’ın, H.G Wells‘in “The War of The Worlds” adlı kitabından uyarlanan programının hazırlanmasında Herrmann’ın büyük emeği geçti. Radyo programı günlerinden sonra Welles’ın 1941 yapımı “Citizen Kane” (Vatandaş Kane) ve 1942 yapımı “The Magnificent Ambersons” adlı filmlerinin müziklerini yaptı. Aynı dönem William Dieterle‘nin “The Devil and Daniel Webster” adlı filminin de müziklerini yapmıştı. Bernard Herrmann, bu filmdeki müzikleriyle ilk Oscar Ödülü‘nü almış oldu.

Sıradaki Haber :  Belgin Doruk

1948 yılında Lucille Fletcher’dan boşanmasından bir yıl daha sonra Lucy Anderson ile evlendi. 1964 yılına dek süren bu evlilikten sonra 1967 yılından ölümüne kadar Norma Shepherd ile evli kaldı.

Herrmann bu dönemden daha sonra meşhur yönetmen Alfred Joseph Hitchcock ile çalışmaya başladı. Hitchcock ile ilk çalıştığı film 1955 yılında “The Trouble With Harry” oldu. Ardından 1964 yılında “Marnie” geldi. Hitchcock’un bundan sonraki “Vertigo“, “Psycho” ve “North By Northwest” adlı filmlerinde de müzikleri yaptı. “The Birds” adlı filmde kullandığı kuş sesi efektleriyle, sinemada ses dizaynı ve kurgusu alanında bir prensip imza attı.

Herrmann Hollywood dünyasında aranan bir kompozitör olmuştu. Brian De Palma, Martin Scorsese ve Fred Zinnemann gibi yönetmenlerin filmlerinde kompozitör olarak tayin aldı. Sinemanın yanına dizi ve televizyon programları için de besteler yapıyordu.

Herrmann’nin son kompozitörlük yaptığı film Brian De Palma’nın “Obsession” adlı filmi oldu. Bu filmde kısa bir vakit önce de “Taxi Driver” filmi için çalışmıştı. Larry Cohen‘nin “God Told Me” adlı filmi için çalıştığı sırada Kaliforniya’da kaldığı otel odasında kardiyovasküler yürek rahatsızlığından 24 Aralık 1975‘de vefat etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu