Biyografi

Bernard Marie Koltes

Bernard Marie Koltes Biyografisi

Bernard Marie Koltes, orta derslik bir ailede 9 Nisan 1948 tarihinde Fransa’nın Metz şehrinde doğmuştur. Öğrenimini Hubert Gignoux tarafından yönetilen 1968 yılında başladığı Strazburg Ulusal Tiyatrosu’nda tamamladı. Bu yıllarda öğrenimi esnasında kendi yazdığı oyunları da yönetir. Kardeşinin adı François’dir.
Bernard-Marie Koltès, modern bir alışılmış oarıyla dünyada oyunları en fazla sahnelenen ve oyunları çoğu dile çevrilen Fransız tiyatro yazarlarındandır.

Bernard Marie Koltes, sanat yaşamına fazla genç başladı ve Avrupa’da ünlü yönetmenler kadar sahnelenen birçok oyun yazdı.

1970 yılında Pont Saint- Martin Tiyatrosu’nda Gorki’nin “Enfance” adlı oyundan uyarladığı “Les Amertumes” adlı oyunu sahneye koyar. Ertesi sene benzer tiyatroda “La Marche” adlı oyunu sahneler. Benzer yıl Fransız kültür Radyosu Nouveau Repertoire Grammatique bölümüne oyunlar verir.

Koltès, oyunları her zaman trajik, şiddet batmış ve devasız bir tiyatro olarak algılanmış olsalar da, Koltès’in, her şeye karşın, kardeş bir insanlık ütopyasıyla umudunu yitirmediği, insanlığa inandığı ve ona umut vermeye çalıştığı oyunlarının satır arasında gizlidir.

“Roberto Zucco” adlı oyunu, Koltès’nin ölmeden birkaç ay önce yazdığı bir vasiyet hazırlama denilebilecek son oyunudur. 1988’de İtalyan bir çabuk katilin yaşamından esinlenip yazdığı oyunda, Zucco karakteri Kyle birlikte 20. yüzyılda yaşamış lakin geçmiş bütün zamanlara ait yazgıları, ıssızlığı ve ölüme dürüst yürüyüşleri ile anlattığı efsanevi bir karakterdir.

Koltès, üne kavuştuktan sonra adi yaşantısına devam etmemiş kendisini içkiye, kadına, eroine, uyuşturucuya vermiş. Çoğu kadınla ilişkiye girmiş ve son olarak da erkeklerle cinsel ilişkiye girerek sonu belirlenmiş olmayan bir yöne içten gitmiştir.

Bernard Marie Koltes, Sıra dışı bir yaşam sürmüş ve 15 Nisan 1989 tarihinde sıra dışı olarak (aidsli olarak) Paris’te 41 yaşında ölmüştür.

Sıradaki Haber :  Bilal İnci

Tiyatro Oyunları:
1970 – Acılık ( Les Amertumes )
1970 – La Marche br> 1972 – Miras ( L’Héritage )
1973 – Récits morts
1977 – Sallinger
1977 – Sadece Ormanlar önce Gece ( La Nuit juste avant les Forets )
1979 – Köpekler ve zenci Savaşları ( Combat de nègre et de chiens )
1985 – Quay West ( Quai Ouest )
1985 – Pamuk Alanları Yalnızlık içinde ( Dans la Solitude des Champs de Coton )
1986 – Tabataba
1988 – Çöle dön ( Retour au désert )
1988 – Roberto Zucco

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu