Biyografi

Beşşar Esad

Beşşar Esad Biyografisi

Beşşar Esad, Suriye Cumhuriyeti devlet başkanı ve Baas Partisi’nin genel başkanıdır.
Beşşar Esad, 1e Suriye devlet başkanı Hafız Esad‘ın oğlu olarak dünyaya gelmiştir.

2000 yılından beri Suriye Arap Cumhuriyeti’nin devlet başkanıdır.

Baas Partisi’nin genel başkanı ve bir önceki başkan Hafız Esad‘in oğludur. Hafız Esad ölünce, boşalan başkanlık koltuğuna çok kısa bir vakit vekaleten Abdülhalim Haddam oturdu.

Şam Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1988 yılında mezun olan Beşşar Esed, göz hastalıkları alanında çalışmalarını sürdürmüş; bu alanda eğitimine devam etmek için 1992 yılında İngiltere’ye gitmiştir.

1994 yılında kardeşi Basil’in bir trafik kazası sonrası ölmesi sonrası Suriye’ye geri dönen Beşşar Esed, babası Hafız Esad‘in halefi olması için eğitildi. Suriye ordusuna giren Beşşar Esed; babasının ölümüyle birlikte yerine geçen geçici Cumhurbaşkanı Abdulhalim Haddam kadar 11 Haziran 2006’da silahlı kuvvetlerin başına geçirildi. Suriye-Lübnan ilişkilerinin gerginleştiği 1995 yılında Lübnan dosyasını ele bölge Beşşar Esed’in, 1998 yılında Emil Lahud’un Lübnan Cumhurbaşkanı olması konusunda gayret gösterdiği söylenmektedir.

Babasının ölümünden daha sonra parlamentonun toplanarak cumhurbaşkanlığı için gerekli olan 40 yaş sınırını, 34 yaş sınırıyla değiştirmesi üzerine Beşşar Esed, Suriye Cumhurbaşkanı olmuştur. Suriye-İsrail ilişkileri konusunda başkanlığı ele almasından itibaren babasının yolunu sürdüren Beşşar Esed, farklı alanlara yönlendirilmiş uluslar arası konferanslarda İsrail ve ABD aleyhtarı konuşmalarıyla dikkatleri çekmiş; diğer Arap ülkelerinden öbür bir görüntü sergilemiştir. 11 Eylül olayları sonrası ABD-Suriye ilişkileri azar azar gerginleşmiş; ABD, Suriye’yi “teröre yardım vermek”le suçlamıştır. İki ülke arasındaki ilişkiler Lübnan Cumhurbaşkanı Refik Hariri’nin öldürülmesi sonrası çıkmaza girmiş; ABD BM Emniyet Konseyi’nin 1559 sayılı kararıyla Suriye askerlerinin Lübnan’dan çıkmasını sağlamıştır.

2011 yılının başlarında Arap Dünyası’nda başlayan idare karşıtı protestolar ocak ayının sonlarında Suriye’ye de sıçradı. Siyasi reformların gerçekleştirilmesi talebiyle başlatılan protestoların etkisiyle 1963’ten beri yürürlükte olan doğaüstü hal 19 nisan 2011’de kaldırıldı. Bu gelişmeye rağmen Beşşar Esed yönetimi ile göstericiler arasındaki çatışmalar devam etti.

Sıradaki Haber :  Berna Keklikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu