Biyografi

Bill Cosby

Bill Cosby Biyografisi

Amerikalı zenci komedyen, Aktör, yazar ve Tv. yapımcısı
William Henry Bill Cosby Jr. 12 Temmuz 1937 tarihinde Philadelphia, Pennsylvania Germantown mahallesinde doğdu .

Babası Deniz Kuvvetlerinde görevli Ilan Cosby, annesi Anna evlerde temizleme işleri yapardı. 8 yaşındayken, erkek kardeşi James, öldüğünde Cosby büyük bir şok yaşadı. O 9 yaşında iken evin gelirine katkıda bulunmak için ayakkabı boyacılığı yapmaya başladı. sonradan da bir süpermarkette bir meslek bulmuş çalışmış. Zorluklara karşın, Cosby’nin annesi,okumasını istemiş ama Germantown Lisesini bitiremeden ayrıldı.

ABD Donanmasına 1956 yılında katılmadan önce birkaç ufak tefek işte çalıştı. Askerlik hizmeti esnasında, Cosby farklı alanlara yönlendirilmiş hastanelerde ve diğer tesislerde, gemilerde tıbbi yardımcısı olarak çalıştı. Okulu bırakma kararına pişman olan Cosby askerlik hizmeti sırasında lise eşitlik diploması aldı. Donanmadan ayrıldıktan sonradan, Temple Üniversitesine gitti. Cosby üniversiteye devam ederken , bir kafe-barda barmen olovmenliğe başladı.

Bill Cosby, bir stand-up komedyeni olarak insanları eğlendirmek için üniversiteyi bıraktı . Cosby birincil oyunculuk işini, casusluk dizisi olan ‘I Spy’ (1965-1968) da yapmıştır. Bill Cosby’nin en başarılı işi , NBC 1984 ile 1992 yılları arasında ‘Cosby Show’ dur. Massachusetts Amherst Üniversitesi’nde okula geri döndü, 1977 yılında, mezun oldu.

Cosby Show, bir dönem Türk televizyonlarında da (TRT) Cosby Ailesi adıyla yayınlanan, 1984 ve 1992 yılları aralarında Amerikan TV kanalı NBC’de 197 birim halinde yayınlanmış, başrolde efsanevi Cliff karakteriyle Bill Cosby‘nin oynadığı dönemin önemli televizyon programlarından biri olan durum komedisidir. Cosby Ailesi, yayınlandığı dönem yakaladığı başarı ile 80′li yıllarda ilk olarak Emmy ve Altın Küre elde etmek üzere fazla sayıda ödül kazanmıştır.

Cosby Show, Amerikalı zenci komedyen Bill Cosby’nin başrolünde oynadığı ve Hekim Cliff Haxtable ile ailesinin maceralarını anlatan durum komedisi, sevilen bir diziydi. Dizideki ailenin adı Haxtable olduğu halde TRT’nin niçin ısrarla Cosby ailesi olarak yayınladığı bilinmez. Dizide Cosby Ailesi; Baba Cliff Haxtable hekim, doktorun güzel avukat eşi Sandra ve Denise,Venatta ,Teo ile Rudy adlı dört çocuğa sahip topluluk bir ailedir. Bill Cosby’i Sezai Aydın unutulmaz başyapıt dublajıyla seslendirerek dizinin sevilmesine katkıda bulunmuştur.

Sıradaki Haber :  Begümhan Doğan Faralyalı

Ailenin kalabalık olması ve ailedeki her bireyin sorunu için çözüm yolu aramaları, iyi bir aile yapısının nasıl olacağını gösteriyordu. Aile üyeleri birbirlerine düşkün ilişkileri yüzeyel değildir. Denise, Vanessa, Teo, Rudy ailedeki ayrı yaşlardaki çocuklardı. Cosby Ailesi’nde çocukların yaşlarından dolayı birbirinden apayrı yaşamları ve bu yaşamların getirdiği sorunlar ele alınıyordu. Cosby Ailesi dizisi aile dizileri arasındaki yerini tekrar tekrar korumuş ve zamana karşısında unutulmayan diziler aralarında yer almıştır.

Diziden sonradan Cosby, Nickelodeon Kids’te program yaptı. 2009’da Just for Laugh komedi festivalini sundu ve yakın zamanda Mark Twain Prize for American Humor ödülünü aldı. Komedyen bununla beraber Afro-Amerikalı toplumun hakları için çaba veriyordu.

Bill Cosby , “I Spy” (1965) filmi ile Emmy, ödülü şampiyon ilk siyah sanatçı oldu. Ekim 2009’da 12. Mark Twain Amerikan Mizah Ödülü aldı.

Eddie Murphy , Jamie Foxx , Dave Coulier , Eddie Griffin , Kenan Thompson ve Adam Sandler gibi değişik komedyenler göre taklit edildi .

“The Simpsons” (1989), çizgifilmindeki Dr. Hibbert Karakteri ona dayanır .

Bill Cosby ; 25 Ocak 1964 tarihinde Camille Olivia Hanks evlenmiş ve 5 çocuğu olmuştur. Dört kızı ve bir oğlu vardı.

Tüm çocuklarının adı ‘E’ harfi ile başlar. Tek oğlu Ennis, 1997 yılında Kaliforniya otoyolunda arabasının lastiğini değiştirirken vurularak öldürüldü.

Hem Harlem Globetrotters (Harlem Globetrotters, ABD’nin New York kentinde belirlenmiş basketbolu komedi ve şovla birleştiren bir takımdır.) takımıyla ömür boyu sözleşme imzaladığı bilinmektedir.

Arananlar:
cosby ailesi izlecosby ailesiizle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu