Biyografi

Boris Pasternak

Boris Pasternak Biyografisi

Hekim Jivago adlı romanın yazarıdır.

Boris Pasternak, 10 Şubat 1890 tarihinde Moskova, Rusya’da doğmuştur. Babası Leonid Pasternak, meşhur bir sanatçı; annesi Rosa Kaufman bir konser piyanisti idi. 1901’de liseye başlayıncaya değin evde anne-babası ve özel öğretmenlerden ders alarak yetişti. Anne ve babasının artist olmasından nedeniyle Pasternak kültürel açıdan gayet şanslı bir çocukluk geçirdi. Demin ufak yaşlarda Rainer Maria Rilke, Lev Tolstoy gibi kayda değer isimlerle tanışmıştır.

Annesinin bir piyanist olmasının etkisi ile Pasternak,önelmiştir. Moskova Konservatuarına kaydolan Pasternak, 6 yıl müzik eğitimi aldıktan sonra 1909 yılında bu eğitimini sonlandırarak Moskova Üniversitesi Hukuk Fakültesine geçer ama bir zaman daha sonra felsefe okumaya yönelir. 1912 yılında Almanya‘ya giderek Marburg Üniversitesi‘nde bir vakit felsefe derslerini izledi. İtalya’ya yaptığı kısa bir ziyaretin gerisinde 1913 kışında Moskova‘ya döndü ve Moskova Üniversitesi’ndeki öğrenimini tamamladı. Eğitimi tamamlayan Pasternak bir kimya fabrikasında memur olarak ödev yapar.

Fabrikada memur olarak tahsis yaparken 1915 yılında 1. Dünya Savaşı esnasında çocukken geçirdiği şanssız bir kazadan nedeniyle bir bacağı kısa olduğu için askere alınmaz. sonra 1917 Ekim Devrimi gerçekleşir ve SSCB kurulur.

Boris Pasternak, Ekim Devrimini desteklemiştir. Ancak, zamanla siyasi otorite ile zıt düşmeye başlamıştır. Siyasi erk kadar oluşturulan Sovyet Yazarlar Birliğine bir dönem başkanlık da yapan Boris Pasternak zamanla hükümetin edebiyat politikalarından şımartma etmediğini bu konuda ayrı düştüklerini açık açık belli etmiştir.

Boris Pasternak, 1920’lerde Rus edebiyat çevrelerinde “şairlerin şairi” ünvanını almış, SSCB‘nin kültür politikasını yönetenlerle ile ters düşmüş ve şiirleri 1936‘dan itibaren ülkesinde yasaklanmıştır.

Bu zaman zarfında çeviriye yönelen Boris Pasternak, dünya edebiyatının kayda değer kalemlerinden çeviriler yapmıştır. 2. Dünya Savaşı sıralarında ise Boris Pasternak, hem kendi yaşamı ayrıca de edebiyat dünyası için epeyce önemli bir yere sahip olan “Hekim Jivago” adlı eserine 1945 yılında başlar, fakat eser oysa ve ama 1954 yılında nihayet bulur.

Sıradaki Haber :  Brie Larson

bununla birlikte çevirmen olan Boris Pasternak, Johann Wolfgang von Goethe, Rainer Maria Rilke, William Shakespeare, Paul Verlaine’in eserlerini Rusça’ya çevirmiştir.

SSCB’nin kuruluşunu ve sonraki siyasi erkin anlatıldığı “Doktor Jivago” adlı eseri Yazarlar Komitesi’nin kurallarına uymadığı gerekçesiyle kabul gnra İtalya’da yayımlanır.

1957 yılında Doktor Jivago adlı romanı İtalya’da yayımlanınca tüm dünyada tanındı. 1958 yılında Nobel Edebiyat Ödülü‘ne değer görüldü, fakat ödülü reddetti.

Boris Pasternak’in benzer adı içeren kitabından uyarlanan, David Lean göre yönetilen 1965 yılı yapımı Doctor Zhivago (Hekim Jivago) filminde oyuncu kadrosu arasında Ömer Şerif, Julie Christie, Geraldine Chaplin, Klaus Kinski, Rod Steiger, gibi Holywoood’un büyük isimleri yer aldı. Doctor Zhivago, 2002 yılında, AFI göre Yüz Yılın En İyi Filmleri arasında 7. sırada gösterildi.

Evlilikleri :
1.eşi: Boris Pasternak, 1922 yılında olan Yevgeniya Vladimirovna Lury ile evlendi. 1931 yılında boşandı. Yevgeny Borisovich Pasternak (d.1923) adında oğlu vardı.
2.eşi: 1934 yılında Zinaida Nikolaeva Neigauz ile evlendi. 1 çocuğu vardır. Boşandılar. 3.eşi: Boris Pasternak, kendisinden 22 yaş genç olan ve edebiyat dergilerinde editörlük yapan Olga Ivinskaya ile 1946’da tanışıp aşık oldu; yaşamının geri kalanında onunla izdivaç dışı bir ilişki sürdürdü.

Boris Pasternak, Olga Ivinskaya ile çeviri işlerinde birlikte çalıştılar ve böylece Pasternak, Hekim Jivago’yu yazmaya daha fazla zaman ayırabildi. Hekim Jivago’nun Lara de “ bir casusluğa suç ortaklığı yerine getirmek”la suçlanıp beş yıl alıştırma kampında alıştırma cezası aldı. Pasternak, bu tutuklamanın kendisini hapsetmek, korkutma etmek için neden ve kanıt bulmak amacıyla yapıldığını lakin Olga’nın kahramanlığı bir uçtan bir uca kendisine dokunulmadığını 1958’de bir arkadaşına gönderdiği mektubunda yazmıştır. Olga İvinskaya 1953’te Josef Stalin’in ölümünden sonradan özgürlük bırakıldı. İlişkilerine eskisi gibi devam ettiler.

Sıradaki Haber :  Cengiz Ergün

Boris Pasternak, 30 Mayıs 1960 tarihinde Peredelkino, Rusya’da 70 yaşında akciğer kanserinden ölmüştür.

Eserleri :
Roman :
1957 – Hekim Jivago

Şiir :
1914 – Bulutlarda ikiz
1917 – Engellerin Üstünden
1922 – Kızkardeşimin Hayatı
1923 – Temalar ve Çeşitlemeler
1924 – Hava Yolları
1927 – 1905 Yılı
1927 – Teğmen Schmidt
1932 – İkinci Doğuş
1943 – Erken Trenler
1945 – Yeryüzü Enginliği
1956 – Gece

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu