Biyografi

Boris Vian

Boris Vian Biyografisi

Günlerin Köpüğü, Mezarlarınıza Tüküreceğim, Kırmızı Ot gibi yeraltı edebiyatının önemli yapıtlarında imzasını barındıran Fransız yazar. Kitaplarının bir kısmını Vernon Sullivan takma adıyla kaleme almış olan Vian, yazarlığın yanı sıra yönetmenlik, aktörlük, şarkıcılık ve tercümanlık gibi böylece çok bambaşka alanda eserler vermiştir.
Boris Vian, 10 Mart 1920 tarihinde, Ville-d’Avray, Fransa’da dünyaya geldi. Annesi amatör bir müzisyen olan Yvonne Ramenez, babası ise ailesinden gelen mirasla hayatını sürdüren Paul Vian’dı. Dört çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olan Boris Vian, çocukluğu baştan başa yakasını bırakmayan hastalıklar sebebiyle eğitim hayatının bir kısmını evde geçirdi.

12 yaşındayken tifoya yakalanan Vian, aynı sene hayatı baştan başa devam edecek olan bir dizi yürek rahatsızlığının da ilkini geçirdi. Yaşadığı hastalıklar sebebiyle kalbinde daimi bir rahatsızlık oluşan Vian’ın bu durumu hayatının ardına kadar devam etti.

19321937 yılları aralarında Lycee Hoche lisesine devam eden Vian, 1936 yılında caz müziğiyle ilgilenmeye başladı ve bundan bir yıl sonradan Hot Club de France adlı klüpte trompet çalmaya başladı. Liseden mezun olmasının ardından Sartrek ünlenen Lycee Condrcet’e kayıt olan Vian, 19371939 yılları aralarında burada matematik eğitimi aldı. 1941 yılında Michelle Leglise ile evlenen Vian, bundan bir sene sonra ise üniversiden maden mühendisi diplomasını aldı.

Boris Vian’ın ilk yayınlanan eseri 1943 tarihli Trouble dans les andains oldu. 1946 yılında yayınlanan Günlerin Köpüğü ve Pekin’de Sonbahar, yazarın büyük bir popülerlik kazanmasına yol açtı. Yine aynı sene yayınlanan Mezarlarınıza Tüküreceğim, büyük bir sansasyon yarattı. Kısa zaman içerisinde 100.000’in üzerinde kopya satan eser, Fransız hükümetinin tepkisini çekerek yasaklandı ve yazara 100.000 Frank’lık bir para cezası verilmesine yol açtı. Mezarlarınıza Tüküreceğim’i Vernon Sullivan takma adı altında yazan Vian, daha sonra aralarında Kırmızı Ot’un da bulunduğu dört kitabını daha benzer takma adla yayınladı.

Sıradaki Haber :  Barış Pirhasan

Romanların yanı sıra öyküler ve tiyatro eserleri de kaleme alan Vian, bir yandan da Fransız caz sahnesinde bilinen bir isim olma yolunda ilerliyordu. Ünlü caz topluluğu Claude Abadie’ye giren Vian, Fransız caz dergilerine yazdığı makaleler ve yaptığı çevirilerle de caz müziğinin bu ülkede gelişmesinde büyük rol oynadı. 1950 yılında düzenlenen bir müzikal etkinlikte tanıştığı İsveç’li dansçı Ursula Kübler ile büyük bir aşk yaşamış yazan, Kübler ile beraber yapabilmek için karısından ayrıldı ve 1954 yılında İsveç’li dansçıyla dünya evine girdi.

Son romanı Yürek Söken’i 1953 yılında yayınlayan meşhur yazar, romanın aldığı olumsuz eleştiriler ardından roman kaleme almayı bıraktı ve 1956 yılında yayınlanan Pekin’de Sonbahar’ın genişletilmiş bir versiyonu açık havada yeni bir eser üretmedi.

1956 yılında atlattığı bir akciğer ödemi sonrasında hayardı; lakin stresli hayat tarzından imtiyaz vermedi. Boris Vian, stres, çocukluğundan beri yaşadığı kalp rahatsızlıkları ve kuvvetsiz düşmüş metobolizmasının bundan böyle bu yükü kaldıramaması sonucunda, 23 Temmuz 1959 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Vefat ettiği sırada kendi yazdığı Mezarlarınıza Tüküreceğim adlı kitaptan uyarlanan filmin galasında olan meşhur yazarın son sözlerinin “Bu oyuncular mı Amerikalı? Hadi ordan” olduğu söylenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu