Biyografi

Britney Spears

Britney Spears Biyografisi

Amerikalı meşhur pop müzik şarkıcısı.
Britney Spears, 2 Aralık 1981‘de Amerika’nın Mississippi eyaletinde dünyaya geldi. Babası Jamie Spears, Annesi Lynn Spears’dır. Müziğe olan düşkünlüğü sebebiyle genç yaştan bir çocuk dans grubuna girdi ve ardından Disney‘in çocuk programlarından birinde devir aldı. Britney, 8 yaşında görev aldığı bu programın hem en ufak üyesiydi. Bu programda dikkat çeken ve bir anlamda yapımcıların alaka odağı olan genç şarkıcı, Broadway Dans Merkezi‘nde eğitim görmeye ve televizyon reklamlarında oynamaya başladı. Erkek kardeşi Brayn Spears, (d.1977) menajerlerinden biridir, kız kardeşi Jamie-Lynn (d.1991) ise aktris ve şarkıcıdır. Çocukluk yıllarında Britney, okulunun jimnastik derslerine katıldı, kilise korosunda da söyledi.

Bu sırada Disney kanalının seçmelerine de katılıyordu. Bu seçmelerden birinde The Mickey Mouse Club’a seçildi. Yaşı çok ufak olduğu için yapımcılardan biri onun New York ‘Broadway ‘de bi3 yıl boyunca ağırlama sanatları okuluna gitmesini sağladı.

3 yıllık dans ve müzik eğitiminin arkasından 15 yaşındayken bir pop grubuna girdi ve ertesi yıl ilk albümünü çıkardı. Whitney Houston ve Backstreet Boys gibi isimlerin yapımcılarıyla çalıştı. Hemen Şimdi 18 yaşındayken Britney Spears, “Baby One More Time” parçasıyla durum yarattı ve müzik listelerini başaşağı etti. Max Martin ve Eric Foster’in yapımcı olarak tayin aldığı “Baby One More Time” dünyada 6 milyon adet satmayı başardı. Albümün çıkış parçasıyla da 1999 MTV Müzik Ödüllerinde ortalığı kasıp kavurdu.

2000‘e gelindiğinde ikinci albümü “Oops!.. I Did It Again” yayınlandı. 1,32 milyonluk satış rakamıyla 1991’de tutulmaya başlanan evraklar aralarında bir bayan şarkıcının yakaladığı en büyük birincil hafta başarısını elde etti. Bu sıralamada ikinciliği ise 2001 yılında çıkardığı 750 bin satmak ile “Britney” albümü aldı… Yine sarsıcı bir galibiyet ve satmak rakamı yakalayan Britney Spears’ın adı tekrar duyulur oldu. Aerosmith ile birlikte seslendirdiği “Walk This Way” de eğlence alanında bir yıldızın doğduğunu gözler önüne serdi.

Sıradaki Haber :  Bengi Öztürk

Kurduğu kayıt şirketi, sinemada aldığı roller, olaylı turneleri ve yeni albüm hazırlıklarının yanısıra renkli özel hayatı ve güya sırlarının da yardımıyla gündemde tekrar tekrar gazetelerin arka sayfalarından meraklılarına göz kırpan bir Britney Spears vardı. Takvimler 2001’i gösterdiğinde olgunlaştığının hissedildiği “Britney” albümü yayınlandı. Müzik alanının dışarıda beyazperdeye de el atarak “Crossroads” filminde rol aldı. Film büyük bir gişe başarısızlığı göstermesinin yanında yılın en kötü filmleri aralarında kendine yer buldu.

2002 yılında dört yıllık erkek arkadaşı Justin Timberlake‘ten ayrıldı.

Britney Spearn şarkıcı 2003 yılında bir albüm daha kaydetti: “In The Zone”… Çıkış 45’liği Madonna ile birlikte söylediği “Me Against The Music” oldu.

Bir gün süren evliliği, nişanlanmaları ve hakkındaki türlü dedikoduları ile gündemden hiç düşmeyen Britney’in son albümü, 2004 yılında meydana çıkan “My Prerogative”.

Eylül 2004’te Britney, 12 milyon dolar kazandığı, birincil parfümü Curiousu çıkardı. 1 sene içinde parfüm 100 milyon dolar kazandı. Bunun devamında Britney ikinci parfümü Fantasyi çıkardı. 100.000.000 dolarlık servetiyle dünyanın 12. en zengin kadını seçildi.

Son yılların en başarılı ismi olan Britney Spears’ın Londra’daki Madame Tussauds balmumu müzesine balmumundan bir heykelinin dikilmesi teklifi götürüldü. “I’m a Slave for You” isimli şarkısında dans ederken figüratifize edilen Britney Spears’ın heykeli hâlâ Londra’da sergilenmektedir.

Evlilikleri :
1.evliliği: 3 Ocak 2004 tarihinde çocukluk arkadaşı Jason Allen Alexander ile evlendi. Bir gün süren evliliğinden 5 Ocak 2004 tarihinde boşandı.
2.evliliği: Eylül 2004 ayında dansçı Kevin Federline ile evlendi. 2007 yılında boşandı. Sean Preston (d. 14 Eylül 2005) ve Jayden James (d. 12 Eylül 2006) adında iki oğlu vardır.

2011 yılında nişanlandığı Jason Trawick‘dan 2013 yılında ayrıldı.

Sıradaki Haber :  Berat Yenilmez

Boşandığı ikinci eşi Kevin Federline, Britney ile balaylarında kaydettiği özel görüntüleri basına sızdıracağını açıklayınca Spears bunalıma girdi. Peşinde da Kevin Federline velayet davası açtı. Mahkeme çocukları Kevin Federline’e verdi ve Britney haftada kısıtlı olarak çocuklarını görme kararı alındı. Boşanmanın anında arkasından Spears, yeni albümü için çalışmaya başladı.

Britney sosyal çevresini iyice boşladı ve kendini alkol ve gece hayatına vurdu. Gece hayatının akıllanmaz ünlüsü Paris Hilton ile gezmeye başladı. Haklarında çıkan iddialara cevap vermeyhayatını kısıtladı ve Jr. Rotem ile aşk yaşamaya başladı. sonra Isaac Cohen ile aşk yaşamaya başladı.

16 Şubat 2007 de saçlarını ayrıntılarıyla kazıttı ve iki dövme daha yaptırdı. Nisan 2007 de çökmüş bir halde hayatına geri döndü. Serveti bitme derecesine geldi. Mayıs 2007 ayında 12-15 dakikalık konserler vermeye başladı. Konserleri ilgi görmedi. Las Vegas‘ta verdiği konser bütün bir fiyaskoyla sonuçlandı. 13 Kasım 2007 tarihinde albümünü resmi olarak satışa çıkardı.

4 Ocak 2008 tarihinde Çocuklarını bakmak için kocası Kevin Federline’dan Sean Preston ve Jayden James’i bölge şarkıcı çocuklarını geri vermek istemeyince yüksek dozda madde bağımlılığından hastaneye kaldırıldı. Durumunun iyi olduğu belirtilen şarkıcı 1 gün daha sonra hastaneden taburcu oldu. daha sonra tekrar rehabilitasyon merkezine yattı ve tüm serveti babası Jamie Spears’a devredildi. Hastalığının ilerlemesine rağmen klip çalışmalarını ve konserlerini ertelemeyeceğini söyleyen Spears, bütün hızıyla yeni klibi için çalıştığını açıkladı.

Britney Spears, yeni albümü Circus’ı 2 Aralık 2008’de çıkardı. Amerikan listelerinde 2. haftasında 96 Basamak birdenbire atladı bütün zamanların en yüksek 2. atlayışını yaparak 1 numaraya oturdu. 505.507’lik ilk hafta satışı ile de bütün zamanların en iyi birincil hafta satışını elde etti.

“Femme Fatale” adlı albümü 29 Mart 2011’de piyasaya sürüldü.

Sıradaki Haber :  Burcu Kıratlı

2015 yılında Britney Spears, “Piece Of Me” konser serisiyle Las Vegas‘ın kalkınmasına katkı sağladığı için şehrin sembolik anahtarı Las Vegas valisi kadar kendisine sunuldu ve her sene Kasım aynın beşinci gününün bundan sonradan “Britney Günü” olarak kutlanacağı bildirildi.

Albümleri :
1999 – …Baby One More Time
2000 – Oops!… I Did It Again
2001 – Britney
2003 – In the Zone
2007 – Blackout
2008 – Circus
2011 – Femme Fatale
2013 – Britney Jean
2016 – Glory”

Filmleri :
2015 – Jane The Virgin
2013 – I am Britney Jean
2011 – I am The Femme Fatale
2010 – Glee
2008 – For The Record
2008 – How I Met Your Mother
2006 – Will&Grace
2005 – Britney & Kevin: Chaotic
2004 – Brave New Girl
2003 – Fahrenheit 9/11
2002 – Crossroads
2002 – Austin Powers in Goldmember
1999 – Longshot
1991 – 1993 – The Mickey Mouse Club

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu