Biyografi

Brittany Murphy

Brittany Murphy Biyografisi

Brittany Anne Murphy, Amerikalı sinema oyuncusu ve şarkıcısı. Clueless (1995) ve 8 Mile (2002) gibi filmlerle adını duyurdu. 6 Haziran 2006‘da A Lively Mind adında bir albüm piyasaya çıkaran Murphy, albümündeki Paul Oakenfold ile birlikte gerçekleştirdiği Faster Kill Pussycat parçası ile Amekan dans listelerinde ilk sıraları aldı ve İngiltere’de UK Singles listesinde yedinci sıraya kadar yükseldi.
Brittany Bertolotti adıyla 1977‘de İtalyan asıllı Amerikan vatandaşı haraççılık yapan Angelo Bertolotti ve Doğu Avrupa asıllı ve İrlandalı Amerikan vatandaşı Sharon Murphy’nin çocuğu olarak dünyaya geldi. Anne ve babası doğumundan kısa bir vakit sonra boşanan Brittany, bundan daha sonra babasıyla fazla az görüştü ve annesi kadar büyütüldü. Edison, New Jersey’de ve Burbank, California’da yaşadı, protestan mezhebine yan bir hristiyan olarak yetiştirildi.

Murphy dokuz yaşındayken, meşhur “Sefiller” romanının müzikal versiyonunda rol aldı ve on üç yaşına geldiğinde bir menajerle anlaştı. On dört yaşındayken Hollywood’daki birincil rolü, “Drexell’s Class” adlı dizide Drexell’i oynamak oldu. Birçok oyunda yer aldı ve 1990’ların başında Blessed With Soul adındaki gruba vokalistlik yaptı.

1995‘de ilk sinema filmi Clueless ile film yıldızlığına adım atan Brittany Murphy, 2002‘de Eminem‘in başrolünde olduğu 8 Mile filmiyle de adındançok film ve televizyon dizisinde rol almaya devam etti. Son olarak 2004‘de reklam başarısızlığına uğrayan Little Black Book’da ve 2005‘de ses getiren Sin City filmlerinde rol aldı.

Bir yanlamasına da şarkıcılık kariyerine devamlı Murphy, 6 Haziran 2006‘da A Lively Mind adında bir albüm piyasaya çıkardı. Albümden ilk çıkardığı ve Paul Oakenfold ile birlikte gerçekleştirdiği Faster Kill Pussycat parçası ile Amerikan dans listelerinde başlarda yeraldı ve hatta İngiltere’de UK Singles listesinde yedinci sıraya kadar yükseldi.

Sıradaki Haber :  Bülent Korkmaz

Yapımına başlanan Tinkerbell adlı Disney animasyonunda filmi seslendirenler arasında adı açıklanan birincil oyuncu oldu. Maxim Magazine, Hot 100 listesinde onu 49. sırada gösterdi.

Brittany Murphy, aktör Ashton Kutcher ile bir süre görüştü ve 2004 yılında da menajer Jeff Kwatinetz ile nişanlandı, fakat nişan bozuldu. Aralık 2005‘de Little Black Book filmi çekimleri esnasında tanıştığı yapımcı asistanı Joe Macaluso ile nişanlandığını açıkladı.

Yıllar içinde, zayıflığı ve dış görünüşündeki şansın dönmesi, birçok kere yeme bozukluğu ve plastik ameliyat söylentilerine neden olsa da Murphy bunların her ikisini de tekrar tekrar reddetti.

2005 yılında Jordache Jeans için tanıtım modeli oldu. 2007 yılını sessiz geçiren usta, 2008 yılında The Ramen Girl adlı filmde rol aldı ve meşhur animasyon klasiği Futurama’nın 4. filminde Colleen karakterini seslendirdi.2009 yılına seri bir giriş yapan Murphy, Deadline, Across the Hall, Abandoned gibi filmlerin yanı sıra, Tribute ve Megafault gibi t.v. şovlarında da kendisini gösterdi.

20 Aralık 2009 tarihinde, Los Angeles’daki evinin banyosunda baygın halde bulunan Brittany Murphy, şehrin itfaye ekibi göre Cedars-Sinai Hastanesi’ne ulaştırıldı ama yapılan müdahaleler yaşamını kurtarmaya yetmedi ve 20 Aralık 2009 tarihinde, saat 10.04’de hayata gözlerini yumdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu