Gündem

Bu cihazla bulaş riski en aza indirilerek ‘Covid-19’ testi yapılıyor

Eskişehir Kent Hastanesi Korona virüsle (Covid-19) mücadelede büyük bir adım attı. Hastaneye alınan ve kalıtımsal laboratuvarı içine konuşlandırılan Poliemeraz zincir reaksiyonu (Polimeraz Chain Reaction-PCR) cihazı baştan sona, yaklaşık 1,5 saat Korona virüs testleri sonuçlandırılıyor. Hastane yönetimi, yaptığı bu girişimle keza zamandan kazanıyor keza de test için gelen hastalara virüs bulaşını engelliyor. Ayrıca vakaların erken saptama edilmesiyle de birlikte çare sürecinin daha konforlu olmasını sağlıyor.

“Ortalama günde bin ila bin 200 civarında test yapabilme kapasitesine sahip”

Konuyla ilgili tanımlama yapan Eskişehir Kent Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Yaşar Bildirici, “Bizim hastanemizde kurulan Covid-19 PCR laboratuvarı şehrimizin en yüksek test kapasitesine sahip bir PCR laboratuvarıdır. Ortalama günde bin ila bin 200 civarında deneme yapabilme kapasitesine sahip. Aygıt bizim kalıtımsal laboratuvarımızın içine konuşlandırıldı. Bu süreci biz, mikrobiyoloji hekimlerimiz, biyolog ve laboratuvar teknisyenlerimizle yürütüyoruz. Laboratuvarımız 7/24 Eskişehir halkının hizmetine açıldı. Dolayısıyla bu sürece de laboratuvar olarak Eskişehir Şehir Hastanesi büyük bir katkı maddesi sağlamış oldu. Dolayısıyla daha fazla test yapabileceğiz bu laboratuvar doğru. Vakaları daha erken tespit edebileceğiz ve bu laboratuvar doğru vakalarımızı daha erken izole edip, daha erken tedavi edebilme olanağına da kavuşmuş olacağız” ifadelerini kullandı.

“Ön hazırlık dönemi bittikten sonradan cihazda 1-1,5 saat içinde bu testler sonuçlanıyor”

Keza Başhekim Bildirici, testlerin fazla kısa sürede yapıldığını belirterek, “Testler cihazda okunmadan önce bir hazırlık döneminden geçiyor. Buna ekstraksiyon dönemi diyorlar. Bu yaklaşı k 3 ila 3,5 saat sürüyor, bu ön hazırlık dönemi bittikten daha sonra bütün deneme materyali cihaza konuluyor ve cihazda 1-1,5 saat içinde bu testler sonuçlanıyor. Yani kabaca şöyle söyleyebiliriz, 4 saatlik bir siklüs var. Bu 4 saatlik siklüs içinde bizim laboratuvarımız 170’in üzerinde deneme sonucu üretebiliyor. Bu da kabaca binin üstünde rakamlara ulaşıyor. Bu da bizim hastane ihtiyaçlarını karşılıyor” biçiminde konuştu.

Sıradaki Haber :  Kaosa Neden Olan Yasak Kararı Sonrası Hükümete Tepkiler: 'Onca Önlem 2 Saatte Heba Oldu'

“Keza hastaları hem de kendimizi korumaya çalışıyoruz”

Covid-19 ile çaba sürecinde sürdürdükleri mücadeleyi anlatan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Muhittin Akarsu, “Işlem açısından bizim için aşındırıcı. Şöyle, sürekli bir enfeksiyon kaynağıyla aleyhinde karşıyasınız ve bulaşmamasını sağlamaya çalışıyorsunuz hem kendiniz için keza de diğer muayene ettiğiniz hastalar için. Çünkü burada yatan bütün hastalar fazla yok, negatif hastalar da var. Hem hastaları hem de kendimizi korumaya çalışıyoruz. Bu süreçte tedaviyi biz planlıyoruz lakin uygulayan hemşire hanımı, sıhhat hizmetinde asistan olan öteki arkadaşları korumaya çalışıyoruz. Bu açıdan gerçekten azıcık sıkıcı. Mesleğimiz gereği bunların eğitimini alarak ve donanımımızı sağlayarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Vatandaşların desteği tabii ki çalışma isteğimizi arttırıyor, mutlu oluyoruz. İnsanları en basit mantıkla taburcu ettiğimde her girdiğim odadan fazla pozitif teşekkür alıyorum. Bu bile mutlu ediyor. Türk halkından asıl istediğimiz, evinde kalması. Yani biz buradayız, bütün takım olarak, tüm arkadaşlarım, tüm sağlık çalışanları namına söyleyebilirim elimizden geleni yapıyoruz. Evde kalmasını, izolasyon kurallarını, eğer ihtiyacı yahut gerekmiyorsa dışarı çıkmamasını, ayrıca Sağlık Durumu Bakanımızın bilgilendirmesi ayrıca de uygun bilgilendirmeleri takip etmesini özellikle kendilerinden rica ediyoruz” diye belirtti.

“Yurt dıştan fazla fena örnekler görünce, her türlü kötü senaryoya hazırlanmış bir şekilde yoğun bakımlarımızı da hazırlanmış ülkü getirdik”

İç Hastalıkları ve Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Serdar Efe, Covid-19 salgınında yurt dışındaki kötü örnekleri görünce her türlü fena senaryoya hazırlandıklarını belirterek, “İlk Eskişehir’de vakalar çıkmaya başladığı vakit Covid-19 pozitif hastalarımıza yoğun bakım gerekli olduğunda buraya kabul ettik ve burada takip etmeye başladık. Yurt dışarıda çok kötü örnekler görünce, her türlü kötü senaryoya hazır bir şekilde yoğun bakımlarımızı da hazır ayla getirdik. yavaşça Covid-19 olmayan hastalarımızı da öteki yoğun bakımlara taşımaya başladık. Daha Sonra yavaşça hasta sirkülasyonu gelmeye başladı lakin fazla şükür yurt dışındaki gibi bizleri kilitleyecek, etkili tedavimize engel olabilecek bir durumla karşılaşmadık. Genelde birkaç hastamız pozitif gelip, yani çok kısıtlı sayıda vefat eden hastamız oldu. Daha çok taburcu edip servislere geri verdik. Bugünlerde de hasta sayısında bir arz azalma var. Yani o birincil etapta birazcık yoğun hasta vardı ama şuanda daha çok iyileşip serviste yatan hastalar var. Fazla nadir, haftada 1 ya da 2 hastamız yoğum bakımımıza geliyor ve tedavilerini veriyoruz. Koruyucu ekipman açısından bir sıkıntımız değil çok şükür. Yoğun bakımımızda, yaklaşık 1 ay geçmesine karşın hiçbir doktor veya personelimizde çok şükür bir enfeksiyon bulaşı olmadı. Odalarımız hoş, tekli oda olduğu için ve yurt dışındaki gibi koğuş sistemi olmadığı için genellikle tekli odalarda diğer hastalara bulaş riski olmadan etkili çare verebiliyoruz. Her türlü cihazlarımız son model” diye konuştu.

Sıradaki Haber :  Stadı dolduran cemaat havadan görüntülendi

“Korkumuz birdenbire ağır vakaların çok sayıda gelmesi ve yoğun bakım hizmetlerinin eksik kalmasıydı”

Keza Efe, tek korkularının yurt dışındaki görüntülerle yüz yüze gelmek olduğunu belirtip, vatandaşlara seslenerek, “Dinç insanların evden çıkmamasını istiyoruz. Korkumuz, yurt dıştan olduğu gibi birdenbire ağır vakaların fazla sayıda gelmesi ve yoğun bakım hizmetlerinin eksik kalmasıydı şuanda Amerika’da da gördüğümüz gibi. Fazla şükür ülkemizde alınan önlemlerden zannediyorum iyi durumdayız. Hani 2-3 hafta daha bu riskli dönem sürecek. Bu dönemde alışverişleri muhtemel olduğunca azaltmak, evde kalmak çok çok kayda değer. Bunlar geçici günler. Fazla şükür her türlü tıbbi edevatımız, yeterliliğimiz var lakin dıştan gezmelere devam edecek olursak bunların önüne geçemeyiz. Çünkü virüs bu yani ne kadar kendinizi korursanız o kadar rahatlayacağız” biçiminde konuştu.

“Vatandaşlarımızdan gördüğümüz destekle yanımızda olduklarını hissediyor, daha çok işimize sarılarak geliyoruz”

Vatandaşların kendilerine verdikleri destekten de bahseden İç Hastalıkları ve Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Serdar Efe, “Son 1 aylık süreçte, apartman yöneticileri kurabiye gönderiyorlar, ilkokul öğrencisi çocuklar evde kendi yaptıkları pastaları gönderiyorlar buradan teşekkür ediyoruz. Yani sevildiğimizi anlıyoruz, buraya geliyorsunuz resimler gönderiyorlar. Yani bizim yanımızda olduklarını hissediyoruz ve yaşama sevinci oluyor. Daha çok işimize sarılarak geliyoruz, bu açıdan teşekkür ediyoruz” dedi.

Mustafa Kaplan – Çağatay Gür
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu