Biyografi

Buğra Gülsoy

Buğra Gülsoy Biyografisi

Buğra Gülsoy, bütün adı Behiç Buğra Gülsoy’dur. 22 Şubat 1982 tarihinde Ankara’da doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Tiyatro sahnesine birincil kez 13 yaşında Özel Arı Koleji’nde eğitimini sürdürürken çıktı.
2000 yılında başladığı Kıbrıs’taki Doğu Akdeniz Üniversitesi‘nin mimarlık bölümünden 2004 yılında mezun oldu. Kıbrıs’ta Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde okurken bir arkadaşı vesilesi ile Açık Tiyatro adında bir tiyatro oluşumuna poster tasarımları yapmaya başladı. Açık Tiyatro’nun Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ulubatlı ona oyunculuğu sınamak isteyip istemediğii sordu. Önce değil dedi, sonra biraz ısrarcı olunca, oyunculuğu denedi ve Açık Tiyatro bünyesinde Eugene Ionesco’nun “Kral Ölüyor (Exit The King)” oyunuyla oyunculuk hayatına başladı ve Açık Tiyatro’da oyunculuk yapmaya devam etti. Kıbrıs’ta bulunduğu süre içerisinde Kıbrıs Devlet Tiyatrosu’nda farklı alanlara yönlendirilmiş oyunlarda rol aldı.

Buğra Gülsoy, arkadaşları ile beraber “Tiyatro Kutu” adında bir tiyatro gurubu kurdu oysa burası kapandı ve aynı guruptan arkadaşları Serhat Teoman ve Emre Erkan’la birlikte kurdukları GET yapımla sinema ve tiyatro çalışmalarına devam ve Grafik Tasarımcılığı da yapmaktadır. GET’in birincil projesi Buğra Gülsoy’un yazıp, yönettiği; suç-suçlu psikolojisi ve çabuk katilleri anlatan PRAGMA oyunudur. Buğra Gülsoy aynı zamanda Emre Erkan’la beraber “Aralık” isimli bir sinema filmi yazmıştır. Önümüzdeki yıllarda bu filmi çekecek olan Gülsoy, bununla birlikte Ayhan Bozkurt’un “Barikattaki Çocuk” isimli romanını sinemaya uyarlamak için kitabın telif haklarını satın almıştır.

Kısa film yönetmenliği ve oyunculuğu da yapmıştır. 2007 yılında “Birleşik Milletler Yeniden Yapılanma Projesi (UNDP)” dahilinde düzenlenen bir yarışmada filmcilik üstüne eğitim aldı ve ilk kurmaca kısa filmi olan “Mutlu Son (Happy End)”`i çekti ve bununla beraber oynadı. Bu film ile Rum ve Türk filmleri arasından en iyi ikinci film ödülünü aldı. “Kıbrıs Film Derneği (Cyprus Film Association)“nin kurucularından olan Buğra Gülsoy aynı zamanda “Milletlerarası Kıbrıs Kısa Film Festivali (Cyprus International Short Film Festival)”`nin proje tasarımcısı ve direktörüdür.

Sıradaki Haber :  Belkıs Dilligil

2008 yılında Kanal D ekranlarında yayınlanan “Hepimiz Birimiz İçin” adlı dizi filmin başrolünde oynadı. Dizinin hemen arkasında Mahsun Kırmızıgül`ün ikinci filmi olan “Güneşi Gördüm”`de “Berat” karakteriyle beyazperdeye adım attı.

Derviş Zaim göre yönetilen ve ilk gösterimi 2010 Altın Portakal Film Festivali‘nde yapılan ve 2011 yılında gösterime girmiş olan Gölgeler ve Suretler isimli filmde Ahmet isimli bir Türk gencini canlandırdı.

Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisinde Vural karakterini canlandırdı. Kıvanç Tatlıtuğ ile başrollerini paylaştığı Kuzey Güney isimli dizide Güney karakterini canlandırdı.

“Buz Devri 4 : Kıtalar Ayrılıyor” firakterini seslendirdi.

Buğra Gülsoy, 22 Temmuz 2011 tarihinde oyuncu Burcu Kara ile evlendi. 2 Ağustos 2012 tarihinde boşandı.

Buğra Gülsoy, 2014 yılında “Bana Bundan Böyle Hicran De” adlı dizide; Aslı Enver, Alican Yücesoy ile başrol oyunculuğunu üstlenmiştir. Dizi’nin geniş oyuncu kadrosunda Nadir Sarıbacak, Tamer Levent, Nur Sürer ve Zeyno Eracar gibi meşhur isimler yer almaktadır.

2015 yılında “Aşk Her Yerde” adlı dizide Buğra Gülsoy , başrollerini Özge Özpirinçci, Mert Öcal ve Didem Soydan ile paylaştı.

2 Aralık 2016 tarihinde vizyona giren ve senaryosunu Gupse Özay‘ın yazdığı “Görümce” adlı filmin yönetmenliğini Kıvanç Baruönü yaparken başrolde Gupse Özay oynadı, öteki oyuncular ise Buğra Gülsoy, Eda Ece, Zeynep Kankonde, İnci Pars, Anıl Tetik, Larissa Gacemer, Demet Akbağ, Ayberk Atilla, Ayşegül İşsever oldu.

Film ve Dizileri :
2004 – Trio (Kısa Film)
2005 – Heterotopya (Kısa Film) – (Yönetmen,Oyuncu)
2006 – İnsan Üçleme (Kısa Film) – (Yönetmen,Oyuncu)
2007 – Daha Aşağı Üst (Kısa Film) – (Yönetmen,Oyuncu)
2007 – Mutlu Son (Kısa Film) – (Yönetmen,Oyuncu)
2007 – Nar Yarası (Kısa Film)
2008 – Hepimiz Birimiz İçin (Dizi)
2009 – Güneşi Gördüm
2009-2010 – Unutulmaz (Dizi)
2010 – Gölgeler ve Suretler
2010-2011 – Fatmagül’ün Suçu Ne? (Dizi)
2011 – Hoş Günler Göreceğiz
2011-2013 – Kuzey Güney (Güney)(Dizi)
2013- Eski Hikaye (Dizi)
2014 – Bana Artık Hicran De (Sinan Erinç)
2015 – Aşk Bitmiş (Fatih) (TV Dizisi)
2016 – Robinson Crusoe (Türkçe seslendirme) (Sinema Filmi)
2016 – Mahalle (Sinema Filmi)
2016 – Görümce (Ahmet) (Sinema Filmi)

Sıradaki Haber :  Benedict Cumberbatch

Oynadığı Tiyatro Oyunları :
2012 – Pragma / Pragma – Buğra Gülsoy, Get Yapım 2009 – Caesar, a balance Game / Caesar Bir Denge Oyunu – Fatih Sönmez, Tiyatro Kutu
2008 – Poor Women / Kadıncıklar – Tuncer Cücenoğlu, C.T.State Theatre / K.T.Devlet Tiyatroları
2008 – Lokomopuf / Lokomopüf – Volker Ludwig, C.T.State Theatre / K.T.Devlet Tiyatroları
2007 – Seed and Earth / Tohum ve Toprak – Zerrin Akdenizli, C.T.State Theatre / K.T.Devlet Tiyatroları
2007 – Miser / Pinti – Moliere, C.T.State Theatre / K.T.Devlet Tiyatroları
2007 – Last Ticket / Son Bilet – İbrahim Altıok, C.T.State Theatre / K.T.Devlet Tiyatroları
2006 – Lower Depths / Ayak Takımı Arasında – Maksim Gorki, C.T.State Theatre / K.T.Devlet Tiyatroları
2006 – My Beautiful Shoes / Benim Hoş Pabuçlarım – Dursun Yavuz Altın, C.T.State Theatre / K.T.Devlet Tiyatroları
2005 – 4 Character 1 Director / 4 Şahsiyet 1 Yönetmen – Hüseyin Öntaş, Açık Tiyatro
2005 – Hurray! Peace / Yaşasın Uzlaşma – Hasan Erkek, C.T.State Theatre / K.T.Devlet Tiyatroları
2004 – Exit The King / Kral Ölüyor – Eugene Ionesce, Açık Tiyatro

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu