Biyografi

Bülent Somay

Bülent Somay Biyografisi

Geriye Doğru Kalan Devrimdir, Bir Şeyler Beceriksiz romanlarının yazarı, Metis Yayınevi’nin yayınladığı Metis Bilimkurgu serisinin editörlü ve Veri Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Türk yazan, eğitimci ve yayımcı.
Bülent Somay, 1956da dünyaya geldi. Üniversite eğitimi için seçim ettiği Boğaziçi Üniversitesi’nin İngiliz Edebiyatı bölümünü, 1981 yılında yüksek lisans derecesi ile bitirdi.

19821983 yılları aralarında, Montreal McGill Üniversitesi’nde bilimkurgu alanında doktora çalışması yapan Somay, çalışmasını sonlandırmadan Türkiye’ye dönüş yaptı. 1983 yılından itibaren, Defter, Birikim, Halkçı gibi dergilerde makale ve deneme yazıları yazar Somay, 19841995 yılları arasında Mozaik Müzik Topluluğu’nun üyeliğinde bulundu; daha sonra ise solo projelerini gerçekleştirerek müzik hayatından kopmadı.

Bilimkurgu ile olan ilgisini kaybetmeyen Somay, Metis yayınlarından çıkan ve biri Türk bilimkurgu yazarı Müfit Özdeş’e ait olan toplam 36 kitaplık Metis Bilimkurgu Serisi’nin editörlüğünü yaptı.

19861994 yılları aralarında kaleme aldığı makaleleri, Geriye Kalan Devrimdir adı aşağıda kitaplaştıran Somay, 2000 yılında ise şarkı sözlerini temel alarak yazdığı test yazılarından oluşan Şarkı Okuma Kitabı’nı yayınladı.

Bülent Somay, 2002 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde, Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır ve de benzer üniversitenin Kültürel İncelemeler Yüksek Lisans Program Direktörü’dür.

Eserleri

Geriye Kalan Devrimdir, 1997

Şarkı Okuma Kitabı, 2000

Tarihin Bilinçdışı, 2004

Bir Şeyler Beceriksiz, 2007

Çokbilmiş Özne, 2008

Sıradaki Haber :  Bekir Sami Kunduh

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu