Biyografi

Burak Erdoğan

Burak Erdoğan Biyografisi

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en büyük oğludur. Armatörlük yapmaktadır.
Ahmet Burak Erdoğan, 4 Temmuz 1979 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Annesi Emine Erdoğan, babası T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bilal Erdoğan (d.1980), Sümeyye Erdoğan (d.1985), Esra Erdoğan (d.1981) adlarında kardeşleri vardır. Kaptanpaşa İlkokulu’nda okudu. Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinden mezun oldu.

Veri Üniversitesi’nde okudu. İngiltere’nin başşehri Londra’da burslu olarak ekonomi eğitimi aldı. istanbul Kasımpaşa askeri hastanesinin verdiği rapor ile askerlikten muaf tutuldu.

Ülker Grubu ürünlerinin dağıtımını yapan Yenidoğan Gıda Pazarlama ve Ticaret AŞ adlı şirkette babasının hisseleri bulunması sıfatıyla 2005 yılında idare kadrosunda atama yaptı. Babası Recep Tayyip Erdoğan’ın Ülker’deki hisselerini satmasının gerisinde, amcası Mustafa Erdoğan ve halasının eşi Ziya İlgen ile birlikte 10 Nisan 2006’da Turkuaz Denizcilik adlı şirketi satın aldı, şirketin ismini de Bumerz Denizcilik olarak değiştirdi.

Burak Erdoğan, sonra amcası ve halasının eşinden ayrı ayrı 19 Ocak 2007 tarihinde Mecit Mert Çetinkaya ile yüzde 50 hisseyle müşterek MB Denizcilik Taşımacılık Limited Şirketi’ni kurdu. MB Denizcilik, kuruluşundan 18 gün sonradan 6 Şubat 2007 tarihinde Hasan Doğan’ın sahibi olduğu Gürgem Denizcilik’ten 95 metre uzunluğunda olan Safran 1 adlı ağırlık gemisini satın aldı.

Başbakan Erdoğan daha önce Mecit Mert Çetinkaya Ağustos 2005 evlendiğinde nikâh şahitliğini yapmıştı.

Burak Erdoğan, 2012 yılının başında 2. gemisi 170 metre uzunluğunda, 23 metre genişliğindeki kuru tartma gemisi Eternal Confidence isimli gemiyi satın alarak adını “Sakarya” olarak değiştirdi.

Ahmet Burak Erdoğan, 12 Mart 2012 tarihinde sermaye artışına giderek MB Denizcilik Şirketinin sermayesini 2 milyon 650 bin TL’ye yükselterek, şirketin yüzde 99 hissesini Mecit Mert Çetinkaya’dan satın aldı.

Sıradaki Haber :  Bilal Erdoğan

Burak Erdoğan’ın şirketi sonra sırasıyla G. İnebolu, Âlem, Bosna ve Pretty isimli gemileri filoya kattı.

Burak Erdoğan’nın sahip olduğu 5 geminin toplam taşıma kapasitesi 92 bin ton. Buna karşın yeni sahip olduğu Pretty (Cici) adlı gemi kimsesiz 91 bin 971 ton önem taşıyabiliyor.

Burak Erdoğan, 23 Şubat 2001 tarihinde Rizeli Ketenci ailesinin kızı ve İmam Hatip Lisesi’nden sınıf arkadaşı Sema Ketenci ile sade bir törenle evlendi. Recai Kutan Burak’ın, Muhsin Yazıcıoğlu da gelinin şahitliğini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu