Biyografi

Burak Kut

Burak Kut Biyografisi

Bebeto lakaplı pop müzik sanatçısı.
Burak Kut, 27 Ağustos 1973 tarihinde istanbul’da doğdu. Müziğe Çapa Ortaokulu‘na gittiği yıllarda mektep orkestrasıyla birlikte yaptığı çalışmalarla başladı. sonradan Şehremini Lisesi‘ne sürekli ressam, müzik derslerinin olmaması nedeniyle, ikinci senesinde olmasına karşın oradan ayrılarak İstanbul Anadolu Hoş Sanatlar Lisesi‘ne başvurdu ve sınavlardan birincilikle geçerek okula girmeye adalet kazandı. Sanatçı burada flüt ve piyano eğitimi aldı. Mektep korosunun solistliğini üstlendiği lise yıllarında gerek kendi okulu, gerekse Kabataş Erkek Lisesi namına katıldığı yarışmalarda 3 yıl üstüste birinci oldu.

Mezuniyeti sonrasında Hakan Peker‘in sahibi olduğu Peker Müzik’le anlaşarak ilk albümünü, “Benimle Oynama / Çılgınım” adıyla çıkardı. Keza müziği, hem de kişiliğiyle aniden dikkatleri çeken ve Türkiye’nin “Bebetosu” lakabı yakıştırıına yakın bir tiraj elde eden bu albümün çıkışını takip eden iki sene içerisinde 300’e yakın konser verdi. Böylece fazla başarıyı beraberinde getiren bu albümle birlikte, o yıllarda Türkiye’de verilen az kalsın tüm müzik ödüllerinin sahibi oldu. Keza Avrupa “MTV Local Hero” ödülünü de kazandı.

İkinci albümü “Nereden Geldim, Nerelere Gideceğim” ile kendini daha da geliştirdi ve söz ve beste yazmaya yük verdi. “Yaşandı Bitti” isimli parçasına New York‘ da çekilen klip büyük ses getirdi. giderken albüm çalışmalarının dıştan da müzik etkinliklerini sürdüren ressam; Sarah Brightman‘la düet yaptı.

Notre Dame’ın Kamburu” isimli filmin keza müziğini seslendirdi, keza de seslendirmesini gerçekleştirdi. Aynı projeyi Yunanistan‘da yapan meşhur Yunanlı şarkıcı Sakis Rouvas ile düet yaptı ve Kıbrıs -Yeşil Hatta birlikte verdikleri konser ile Abdi İpekçi Barıştırma Ödülü’ne değerinde görüldü. Bu yoğun etkinliklerden sonradan tüm söz ve besteleri kendisine ait olan 3. albümü “Ufak Prens” i kendi şirketinden çıkaran Burak Kut, bundan sonraki müzik yaşamına yeni anlaşma imzaladığı Unıversal Müzik’te devam etme kararı aldı.

Sıradaki Haber :  Burak Sergen

2000 Eylül ayında tekrar tüm laf ve bestelerinin kendine ait olduğu şarkılardan oluşan “Burak Kut” isimli 4. albümünü ise Universal Müzik’ten çıkardı.

2007 yılında “Komple” adlı albümünü Doğan Müzik Company’den çıkardı.

2009 yılında “İlaç” adlı Rock müzik ağırlıklı albümünü yaptı.

2013 yılında “Sevginin Her Hali” adını verdiği Maxi Single albümünü çıkardı.

Burak Kut, 2011 yılında Dr. Cansel Yeni ile evlendi, Aden Bucan (d.2011) adında bir kızı var.

2014 yılında başrol oynadığı “Ankara’nın Dikmen’i” adlı dizide Bülent Emrah Aydınlık, Hande Katipoğlu, Istek Kültürlü ile birlikteydi.

İlk bölümü 31 Mart 2016 tarihinde başlayacak olan “O Ses Çocuklar” programında jüri üyeliğini; Hadise Uyanık ve Oğuzhan Koç ile birlikte yapacaktır. Sunuculuğunu ise Jess Molho üstlenecek.

Rol Aldığı Tiyatro Oyunları :
2016 – Minik Prens

Albümleri :
1994 – Benimle Oynama – Çılgınım
1995 – Nereden Geldim Nerelere Gideceğim
1997 – Ufak Prens
1997 – Derdim Var ( David Morales ile birlikte) (Maxi Single)
2000 – Burak Kut
2007 – Komple
2009 – İlaç
2013 – Sevginin Her Hali (Maxi Single)
2015 – Olduğu Değin Olmadı Kader (Maxi Single)
2015 – Kalbine Sor (İYİMÜZİK/Kaiti Garbi Productions/PanikRecords) (Kaiti Garbi ile birlikte)(Maxi Single)

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2016 – Olaylar Olaylar (Mühendis) (Sinema Filmi)
2016 – Nasıl Yani (Sinema Filmi)
2015 – Buyur Burdan Bak (Kendisi) (Tv Programı)
2014 – Arkadaşım Hoşgeldin (Kendisi) (Tv Programı)
2014 – Ankara’nın Dikmeni (Latif) (TV Dizisi)
2011 – Nuri (Umut) (TV Dizisi)
2009 – Altın Kızlar (Atilla Han) (TV Dizisi)
2007 – Aşk Kapıyı Çalınca (Emre Zeybek) (TV Dizisi)
2002 – O Hemen Asker (Sinema Filmi)
1993 – Üçüzler (Kemalin oğlu) (Sinema Filmi)
1993 – Üçüzler (Sinema Filmi)

Sıradaki Haber :  Burak Hakkı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu