Biyografi

Burcu Güneş

Burcu Güneş Biyografisi

Türk pop müziğinin güçlü ismi.
Müzisyen olan babası Ali Güneş ve Bige Özkan‘ın tek kızı olan Burcu Güneş İzmir Alsancak‘ta dünyaya geldi.

Babasının müzikle batmış olan dünyasında küçücük bir çocukken bile heran evdeki veya babasının çalıştığı yerlerdeki müzik provalarında var olabilecek o kadar fazla şeye iştirak ederek ileride kendisinin de bu yolu seçeceğini göstermeye başlamıştı.

Sürpriz sayılmayacak birincil sahne deneyimine babasına vokal yaparak başladı. 13 yaşında İzmir’den Antalya‘ya taşındıklarında profesyonel sahne çalışmalarına ilk adımını atmış oldu. Bir vakit daha sonra babası ile kurdukları Dio, Trio ve orkestralarla, büyük otellerde ve tatil köylerinde jazz ve pop müzik şarkıları söyleyerek, okulunuda ihmalkârlık etmeyen Burcu kendisini hakiki anlamda müzikle iç içe yetiştirmeye devam etti. Bu sırada birincil şan derslerini ve müzik eğitimini almaya başladı.

İlkokul ikinci sınıfta iken, annesi ve babası boşandıklarında, babasında kalan Burcu, yıllardan beri annesine duyduğu özlemin birikimi sonucunda 18 yaşına gelince İzmir’de onunla yaşamaya başladı. Aynı yıllarda İzmir 9 Eylül Devlet Konservatuar Müdürü Prof. Müfit Bayraşa‘dan şöhret, artikülasyon ve solfej dersleri alarak kendini ilerletti.

İzmir’in büyük otellerinde ve jazz klüplerinde çalışırken bir yanlamasına Müfit Bayraşa ile değişik festivallere ve müzik yarışmalarına katıldı. Bu sırada tanıştığı bir müzisyen arkadaşıyla müşterek beste ve laf çalışmalarının bulunduğu bir demo kaset hazırladı. 1998 yılında Raks Marş Müzik şirketine yollanmış test kaset Garo Mafyan, Koral Sarıtaş ve Şampiyon Kayıhan kadar dinlenince, derhal İstanbul’a misafir etme edildi. Böylece ilk albüm çalışması olan “Aşk Yarası” ortaya çıkmış oldu.

daha sonra “Tılsım” Albümü ile sevenleriyle buluşan Güneş,albüm öncesi yoğun çalışma temposu ile müzik dünyasına başarılı bir albüm sundu.
2004 senesinde “Ay Tanık” albümünü hazırlayan Güneş benzer ismi içeren şarkı ile uzun zaman müzik listelerinin üstteki sıralarında yer aldı.

Sıradaki Haber :  Bill Paxton

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu