Gündem

Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün kuleleri 270 metreye ulaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 18 Mart 2017’de esası atılan ve Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Şekerkaya ile Gelibolu’nun Sütlüce mevkii arasında imali süren 1915 Çanakkale Köprüsü’nün ayakları her geçen gün yükselmeye devam ediyor. Bu defa da yapılan son çalışmalar ile tarihi köprünün her iki yakada bulunan deniz içindeki kesonları üzerine 28. blokları yerleştirildi ve köprünün ayak uzunluğu 270 metreye erişti. 318 metreye kadar erişecek olan köprü ayaklarının bitirilmesine 48 metre kaldı.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’ni temsil eden köprü 32 bloktan oluşacak. Kulelerin en ucunda ise Çanakkale Savaşlarının unutulmaz kahramanı Seyit Onbaşı’nın sırtlayarak namluya sürdüğü top kurşunu tanımı yer alacak. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü senesini temsilen orta sarihliğinin 2023 metre olması tasarlanıyor. Bu sarihlik, dünyanın en uzun kuleler arası sarihliğe sahip asma köprü olması özelliğini taşıyor. Köprü hizmete açıldıktan ise sonra iki yaka arasındaki erişim mesafesi 6 dakikaya inecek. Köprünün bölgeye de ciddi faydalar sağlayacağı ve özellikle Lapseki’ye yatırımcı arzının çoğalacağı öngörülüyor.

1 asma köprü, 2 yaklaşım viyadüğü, 4 betonarme viyadük, 6 alt geçit köprüsü, 38 üst geçit köprüsü, 5 köprü, 43 alt geçit, 115 muhtelif boyutlarda menfez, 12 kavşak, 4 otoban hizmet kuruluşu, 2 bakım firma merkezi, 6 fiyat toplama istasyonu inşa edilecek 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü, 18 Mart 2022’de bitirilerek hizmete açılacak.

Mustafa Uçmaz

Sıradaki Haber :  İstanbul Boğazı'ndan korona isimli gemi geçti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu