Teknoloji

Darüşşafaka Robot Kulübü, büyük final öncesi İstanbul’da ilk sınavını verecek

Darüşşafaka Robot Kulübü, büyük final öncesi İstanbul’da ilk sınavını verecek

Takriben 50 lisenin kıyasıya yarışacağı organizasyonda seçilecek 6 ekip Türkiye’yi ABD Houston’da yapılacak finallerde temsil edecek. Geçen yıl ABD’de yapılan organizasyonda ‘İlham Veren Mühendislik Ödülü’nü bölge ve Siemens’in desteklediği Darüşşafaka Lisesi’nin robot kulübü Sultans of Türkiye ise yeni robotlarıyla organizasyona katılacak.

Eğitim kurumları aralarında yapılan ve dünyada 26 ülkeden 3 bin 660 takımın yarışacağı Milletlerarası FIRST Robotics Competition’nın (FRC) Türkiye ayağı 5-8 Mart tarihleri aralarında İstanbul’da yapılacak. Ülker Sports Arena’da yaklaşık 50 lisenin yarışacağı organizasyon Star Wars: Force for Change iş birliğiyle düzenlenecek. Geleceği Ebedi Enerjiyle Güçlendir! (Infinite Recharge) teması altında 3 gün sürecek etkinlikte, lise öğrencileri yaptıkları robotlarla dereceye girmeye çalışacak. Organizasyon sonunda ise en başarılı 6 takım, ABD Houston’da 14-18 Nisan tarihlerinde yapılacak final yarışmalarına katılma hakkı kazanacak.

Darüşşafaka bileti geçen sene kaptı

Organizasyonda, geçen sene ABD’de yapılan finallerde ‘İlham Veren Mühendislik Ödülü’nü bölge ve 2020 için Houston’a gitme hakkı şampiyon Darüşşafaka Robot Kulübü’nün takımı Sultans of Türkiye de yeni robotlarıyla organizasyona katılacak. Siemens’in bilirkişi mühendisleri kadar da mentorluk desteği bahşedilen Sultans of Türkiye, yeni robotuyla önce organizasyonun İstanbul’daki ayağında yer alacak. Ardındaki 1-4 Nisan’da Los Angeles’taki FRC Regional yarışmasına oradan da 14-18 Nisan tarihleri arasında Houston’daki büyük finalde doruk gösterecek.

“Gururla destekliyoruz”

Siemens Türkiye İletişim Direktörü Gizem Keçeci, “Telgraf eğitimiyle başlayan bir sürecin 113 yıldır devam etmesi ve robot yapımına kadar ulaşıyor olması Darüşşafaka ile kurduğumuz güçlü bağların kayda değer bir göstergesidir. Siemens Türkiye olarak, kuruluşundan bu yanlamasına ihtiyaç sahibi binlerce öğrenciye parlak bir gelecek sağlayan Darüşşafaka’yı gururla destekliyoruz.” dedi.

Keçeci, eğitim konusunda şirketin çalışanlarının gönülden yardım verdiğini de vurgulayarak “Siemens Türkiye’nin gönüllü mühendisleri, Darüşşafakalı gençlerin geleceğin dünyasına donanımlı bir şekilde hazırlanmasına katkıda bulunmaya devam ediyor.”

Sıradaki Haber :  R10.net’cilt manalı adım: Davetiyesiz üyelik açıldı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu