Dünya

Fransa’da Covid-19 salgını hırsızlık oranını düşürdü, aile içi şiddeti arttırdı

Fransa İçişleri Bakanlığı göre yapılan açıklamada, salgın nedeniyle vatandaşların zorunlu olarak evde kalmalarının sonucunda aile içi baskı olaylarında patlama yaşandığı kaydedildi. Ülkede sınırlı sokağa çıkma yasağının yürürlüğe girdiği 16 Mart’tan bu yanlamasına polise intikal eden fazla sayıda kabahat oranında büyük bir düşüş kaydedildiği, aile içi baskı olaylarının ise artmaya devam ettiği 13-19 Nisan aralarında aile içi zorlama olaylarının sayısının 2 bin 300’e ulaştığı ifade edildi. Bir hafta önceye göre ise 150 zor olayının polise intikal ettiği açıklandı.

Sınırlı sokağa çıkma yasağı uygulamasının başlamasından 1 hafta sonra aile içi zor olaylarının jandarma bölgesinde yüzde 32, Paris polis bölgesinde ise yüzde 36 oranında arttığı belirtildi. Aile içi şiddetin daha da artmasından endişe edilirken son 1 haftada aile içi şiddete maruz kalanların sayısının 2019 yılında kaydedilen zorlama sayısını aştığı aktarıldı.

Cinsel şiddete uğrayanların sayısının ise geçtiğimiz yıla oranla fazla daha düşük olduğu açıklanırken 13-19 Nisan aralarında da azalma yaşandığı belirtildi.

Hırsızlık olaylarında büyük düşüş yaşandı

Fransa İçişleri Bakanlığının açıklamasına göre 2019’dan itibaren işlenen suçlarda düşüş kaydedildi. Ev ve meslek yerlerinde yaşanan hırsızlık olaylarının 2019 yılında 4 bin civarında, 2020 yılında aynı vakit diliminde ise bin 300 civarında olduğu açıklandı. Sokağa sınırlı çıkma yasağı uygulamasından önce 1 haftada soyulan ev ve meslek yeri sayısı bin 700 olarak kayda geçerken uygulamanın yürürlüğe girmesiyle 500 hırsızlık olayının kayıtlara geçtiği ifade edildi.

Geçtiğimiz sene Fransa’da 14 bin hırsızlık olayı kayıtlara geçerken bu sayının 2020’nin ilk 4 ayında 3 binin altında seyrettiği belirtildi. Araç hırsızlığında da düşüş yaşandığı açıklanırken otomobil, motosiklet ve bisikletlerde 2019’un birincil 4 ayında yaşanan hırsızlık olayı 10 bin civarında iken bu yıl benzer tarihte 3 bin 500 civarında hırsızlık olayı yaşandığı kaydedildi.

Sıradaki Haber :  Çiğ köfteciler ‘Sosyal Masa’ dönemine hazırlanıyor

Tansu Sarıtaylı
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu