Dünya

Fransız basını: ‘Çin yalan söyledi’

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya genelinde 190 binden pozitif kişinin ölümüne niçin olan yeni müşteri korona virüs (Covid-19) salgını sebebiyle Çin’e yönelik suçlamalar devam ediyor.

Fransız basınında Çin’in salgının bilançosuyla ilgili hayali bilgiler paylaştığı öne sürüldü. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 16 Nisan’daki “Görünüşe Göre bir takım şeyler bizim bildiğimiz gibi gelişmemiş. Çin’in bunları açıklaması gerekiyor” açıklamasından sonra Le Figaro gazetesi de Çin’i suçlayan bir haber yayınladı.
Gazetenin, “Çin’in Büyük Yalanı” başlıklı haberinde Çin’in salgınla ilgili yalan söylediği açıklama edildi. Çin’in minimum üç konuda yalan söylediğini kaydedilen haberde, bunların virüsün görünme şartları, dağılım büyüklüğü ve bilanço bilgileri olduğu belirtildi. Virüsün Wuhan’daki bir laboratuvardan kaza sonucu yayıldığı iddia edilen haberde korona virüsünün biyolojik bir tabanca olmadığına ilişkin ifadeler de yer aldı.

Geçtiğimiz günlerde tüm dünya ülkeleri göre eleştirilmesi üstüne Çin’in ölü sayısını her yerde revize ederek 2 bin 579’dan 4 bin 632’ye çıkarması verilerin doğru paylaşılmadığı yönündeki düşünceleri güçlendirmişti.
öte yandan, Korona virüs salgınının Çin’de üretilen bir biyolojik silah saldırısı sonucu ortaya çıktığını bahis eden ABD’li avukatlar Çinli yetkililere 20 trilyon dolarlık tazminat davası açmıştı.

Istek Kaplan
 

Sıradaki Haber :  Fransa Kamu Sağlığı Yüksek Konseyi: 'Covid-19 tedavisinde hidroksiklorokin kullanımına karşıyız'

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu