Biyografi

Hayrettin Güngör

Hayrettin Güngör Biyografisi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı

Hayrettin Güngör, 1965 yılında Kahramanmaraş Göksun ilçesinde doğmuştur. İlçedeki birincil, orta ve lise eğitiminin arkasından Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden 1987 yılında mezun oldu. Halk yönetimi dalında yüksek lisans yaptı.

Hayrettin Güngör, Finansal Müşavirlik yaptı ve Vakıflar Bankasında mali araştırmacı olarak çalıştı.

1990 yılında Stajyer Kontrolör olarak girdiği İçişleri Bakanlığı’nda Kontrolör, Başkontrolör ve Kontrolörler Başkanı olarak tayin yaptı. 2006-2009 yılları aralarında Devlet Muhasebe Standartları Kurulu üyeliği de yaptı.

2016-2017 yıllarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığında Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü ve Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2008-2018 yılları arasında Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreterliği görevini yürüttü. 9 Ekim 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığı Yerel Idare Politikaları Kurulu Üyeliğine atandı. Ulus mali idare projesi ve lokal yönetimlerin yapılanması ile yeni büyükşehir belediyelerinin kurulmasını düzenleyen kanunun hazırlık çalışmalarında yer aldı ve Türkiye Belediyeler Birliği namına öneriler hazırladı. 64 ve 65. Hükümetler göre yürütülen belediyelerin sorunları ve öneriler çalışmasında aktif rol aldı ve Başbakan, bakanlar ve milletvekilleri düzeyinde sunumlar yaptı. Hem Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Düzen Komisyonu (Lokal Yönetimler) çalışmalarında tayin aldı.

“İl Özel İdaresi Bütçe ve Muhasebe Sistemi”, “İl Özel İdaresi Mevzuatı”, “Belediye Bütçeleri Nasıl İzlenir?”, “Belediyenin Organları Meclis, Encümen ve Başkan”, “Belediye Teşkilatı ve Personel İstihdamı”, “Belediyelerde Borca Girme ve İktisadi Girişimler” ve “Belediyelerin Genel Bütçe Payları: Çözümleme-Sorunlar-Öneriler” isimli yedi kitabı ve çeşitli dergilerde yönetim ve yerel yönetimler üstüne yayımlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır. Keza kurum ve kuruluşların düzenlediği milli düzeyde çok sayıda eğitim seminerlerine çağrılı hatip olarak katıldı.

Türkiye Belediyeler Birliğinin üye olduğu ya da proje yürüttüğü uluslararası yerel idare örgütleri ve ülkelerin yurtdışında yapılan çok sayıda çalışma ve toplantılarına katıldı.

Sıradaki Haber :  Prof.Dr.Firdevs Aktaş

24 Haziran 2018 Genel Seçimlerinde AK Parti’den Kahramanmaraş Milletvekili Namzet Adayı oldu.

Hayrettin Güngör, 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde AK Parti’den Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

18 Haziran 2019 tarihinde Tarihi Kentler Birliği Başkanı seçildi.

Hayrettin Güngör, evlidir ve eğitimci olan eşi Leyla hanımdan iki kız ve bir oğlan babasıdır.

Bulunduğu Siyasi Partiler :
2018 – —– – Yargı ve Yeniden Yapılanma Partisi (AKP)

Kitapları :
İl Özel İdaresi Bütçe ve Muhasebe Sistemi
İl Özel İdaresi Mevzuatı
Belediye Bütçeleri Nasıl İzlenir?
Belediyenin Organları Meclis, Encümen ve Başkan
Belediye Teşkilatı ve Personel İstihdamı
Belediyelerde Borca Girme ve İktisadi Girişimler
Belediyelerin Genel Bütçe Payları: Çözümleme-Sorunlar-Öneriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu