Gündem

İletişim Başkanı Altun: ‘Bayram sonrasında hayatın hepimiz için normale dönmesini ümit ediyoruz’

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da belirttiği gibi Suriye rejiminin mevcut durumdan istifade etmeye çalıştığına dikkati çekerek, “Türkiye, 5 Mart’ta Rusya ile vardığı mutabakata vefalı kalmaya devam ederken, rejim provokasyonlarını sürdürüyor. Ancak rejimin İdlib’deki ihlallerine izin vermemekte kararlıyız. Bu bölgede hiçbir terör grubunun varlığına müsaade etmeyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milletlerarası toplumun Libya’daki meşru hükümeti desteklemesi gerektiğini yinelediğini de anımsatan Altun, “Darbeci Hafter güçlerine karşısında meşru Libya hükümetinin son zamanlarda elde ettiği kazanımlar, Türkiye’nin desteğinin meyvelerini verdiğini gösteriyor. Libya ile anlaşmamıza yan kalmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Altun, “Salgın ortamından çıkar sağlamaya çalışanlar yalnızca alçak rejimler veya darbeciler değil. Terör örgütü PKK da ülkemize aleyhinde atak düzenlemeye çalışıyor oysa bu saldırıları her gün engellemeye devam ediyoruz ve operasyonlarımızı durmaksızın sürdüreceğiz” dedi.

“Umut işaretler var”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Covid-19’u yenmek için sosyal mesafenin öneminin altını bir kez daha çizdiğine sinyâl eden Altun, paylaşımında şu görüşlere yer verdi:

“Hastanelerdeki kapasitemiz artıyor ve arz zincirimizde de bir sorun yaşamıyoruz. En ön saflardaki ulus çalışanlarımız ihtiyacı olanlara gerekli malzemeleri miktar etmeye devam ediyor. Türkiye’de jurnal deneme sayısı 40 bin düzeyine ulaştı. Enfekte sayısının azalması, iyileşen sayısının artması, yoğun bakım ünitesindeki hasta ve ölüm eden sayısının aynı düzeyde devam etmesi gibi ‘eğrinin düzleştiğine’ dair umut işaretler var. Bütün vatandaşlarımıza bedava olarak maske dağıtımı yapıyoruz ve ilaç ya da solunum cihazı eksikliğimiz değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda bir araya gelen firmalarımız Mayıs ayının ardına kadar 5 bin solunum cihazı üretmiş olacaklar. Tıbbi malzeme, cihaz ve hap üretimi için Ar-Ge programları, sertifikasyon ve üretim süreçlerimiz yakından izleniyor. N95 ve N99 maskeleri için gerekli olan filtreler de ülke içerisinde üretilecek.”

Sıradaki Haber :  İletişim Başkanı Altun: 'Sokağa çıkma yasağı sadece 48 saatliğine olacak'

“Zorluğun üstesinden hep beraber geleceğiz”

Şehir Halkı hastaneleri ağına toplam 2 bin 682 yatak kapasitesiyle İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesinin de eklendiğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hastanenin 150 yoğun bakım ünitesiyle bin 35 yatak kapasiteli ilk etabının açılışını gerçekleştirdiğini hatırlatan Altun, şunları kaydetti:

“Hükümetimiz, Covid-19’un yayılmasını alıkoymak adına 23 Nisan’dan itibaren 31 şehirde 4 gün sürecek bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmasına karar verdi. Ramazan ayında da bu sıkı tedbirleri artırarak bayram sonrasında hayatın hepimiz için normale dönmesini ümit ediyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 gün karantinada kalmayı kabul etmeleri koşuluyla dünyadaki tüm vatandaşlarımızı ülkemize geri getirmek için büyük ölçekli bir teşebbüs başlatılması yönünde açıklamalar verdi. 25 bin Türk vatandaşı Ramazan ayı içinde Türkiye’ye dönebilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki hükümetimiz, Covid-19 ile uğraş konusunda bütün imkanlarını seferber ediyor. Vatandaşlarımız yetkililerin tedbirlere ilişkin yönlendirmelerine büyük oranda uyuyor. Bu mücadelede en ön saflarda bulunan sağlık çalışanlarımıza minnettarız. Bu zorluğun üstesinden defalarca beraber geleceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu