Dünya

İngiltere’de korona virüs aşı denemelerine 2 bilim adamı gönüllü oldu

Korona virüs salgını nedeni ile birçok ülke aşı ve hap geliştirmeye çalışırken, İngiltere’de 2 bilim adamı geliştirilen aşının klinik deneyleri için gönüllü oldu. İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nde korona virüs tedavisi nedeniyle yürütülen aşı çalışmaları dün ilk defa gönüllü kişiler üzerinde uygulanırken, geliştirilen aşılar, bilim adamı olan 2 gönüllü üzerinde denendi.

Aşı için gönüllü olan 2 kişiden birine potansiyel Covid-19 aşısı uygulanırken, diğerine menenjite karşısında koruma karşılayan bir denetleme aşısı enjekte edildi. Uzmanlar, 2 gönüllünün kendilerine hangi aşının yapıldığını bilmediğini aktarırken, gönüllülerin 48 saat her tarafında inceleneceğini ve bulguların değerlendirileceğini açıkladı. Aşı enjekte edilen gönüllülerden Mikrobiyolog Elisa Granato, yaptığı açıklamada, “Ben bir bilim adamıyım, bu nedenle mümkün olan her alanda bilimsel süreci desteklemek istedim” ifadelerini kullandı.

Kanser araştırmacısı Edward O’Neill ise korona virüs deneme aşısına gönüllü olması konusunda, “anlaşılan bu hastalıkla mücadele edebilmemiz ve daha çabuk başa çıkmanızı sağlamak için en içten şey” açıklamasında bulundu.

Oxford Üniversitesi’nde aşı çalışması yapan ekibin lideri olan Aşı Uzmanı Prof. Sarah Gilbert, potansiyel aşıya büyük bir güven duyduklarını ifade ederken, ihtiyatlı olduklarını belirtti. Gilbert, “Muhakkak, bunu deneme etmeli ve insanlardaki etkisine bakarak bilgi almalıyız. Aşıyı daha geniş popülasyonda kullanmadan önce işe yaradığını ve insanların korona virüs olmasını önlediğini göstermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Önceki açıklamalarında bu aşının yüzde 80 oranında işe yarayacağını düşündüğünü dile getiren Gilbert, bu defa, “Bana Kalırsa bu aşıya fazla güveniyorum” ifadelerini kullandı. Aşı çalışmalara önderlik eden isimlerden Oxford Vaccine Group Direktörü Profesör Andrew Pollard, aşı çalışmalarının birkaç ay sonra işe yarayacağını düşündüğünü belirterek, “Lakin gelecekte daha artı vaka olmasını bekliyoruz çünkü bu virüs yok olmadı” dedi.

Oxford Üniversitesi aşı ekibi göre 3 ay içinde geliştirilen potansiyel korona virüs aşısına “ChAdOx1” adı verilirken, söz konusu aşı şempanzelerde gribe yol açan bir adeno virüsün genetiği değiştirilerek üretildi.

Sıradaki Haber :  İngiltere'de korona virüsten ölümler 20 bini aştı

Virüsün genetiğiyle, insan vücudunda gelişmesi engellenecek şekilde oynanırken, Covid-19′ un insan hücrelerine tutunmasını karşılayan tırnak proteini üreten genetik unsurlar da aşıya eklendi. Uzmanlar, birincil etapta 18-55 yaş aralığındaki 510 gönüllüye uygulanacak olan aşı sonra 5 bin kişiden oluşan ve yaş sınırı olmayan bir grup gönüllüye uygulanması planlanıyor.

İngiltere’de toplam korona virüs vaka sayısı 143 bin 464’e, hayatını kaybedenler ise 19 bin 506’ya ulaştı.

Aylin Karadeniz
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu