Dünya

Irak’ta yeni hükümet, meclisten güvenoyu aldı

Irak Meclisi, bugün güvenoyu seansı için toplandı. Saat 21:00’de başlaması tasarlanan güvenoyu seansı yeterli sayı bulunmadığı bahanesiyle 3 saat ertelendi. Saat 00:00’da başlayan seansta el-Kazimi’nin kurduğu hükmet meclisin güvenoyunu aldı.

El-Kazimi’nin bakanlar kuruluyu ve programını okuması ardından başlayan oylamada, Korunma Bakanı adayı Ali Cuma İnad, İçişleri Bakanı adayı Osman el-Ganimi, Maliye Bakanı adayı Ali Abdülemir Allavi ve Tasarılama Bakanı adayı Halit Necim Bettal, Bayındırlık Bakanı adayı Nazenin Muhammed, Sağlık Bakanı adayı Hasan Muhammed Abbas, Yüksek Eğitim Bakanı adayı Nebil Kazım Abdulsahip, Elektrik Bakanı adayı Macid Mehdi, Eriştirme Bakanı adayı Nasır Hüseyin Bender, Spor ve Gençlik Bakanı adayı Adnan Dircal, Sanayi Bakanlığı adayı Menhel Aziz Mahmut ve Çalışama Bakanı adayı Adaletli Haşuş meclisten güvenoyu aldı. Yeni kabine, oylamanın ardından yemin etti.

Güvenoyu oylaması neticeyi Irak’ın yeni Başbakanı olan el-Kazimi yaptığı söylemede, meclisin güvenoyu verdiğini belirterek “Ulusumuzun güvenini kazanmak için çalışacağımı vurgularken bizi destekleyen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Irak’ın karşı karşıya kaldığı güçlüklere göğüs germek, ülkemizin huzuru, refahı ve dominantlığını gözetmek için tam politik eforların kenetlenmesini diliyorum” dedi.
Abdulkadir Hacıoğlu

Sıradaki Haber :  Kuzey Kore, irtibat bürosunun havaya uçurulması görüntülerini yayınladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu