Dünya

Kenya’da sel felaketi: 194 ölü

Kenya’da son 3 haftadır tesirli olan şiddetli yağışların yol açtığı su baskın ve heyelanlarda 194 şahıs yaşamını kaybettiği bildirildi. Alana gelen su baskın trajedisinden takribî 100 bin bireyin etkilendiği belirtilirken heyelan sebebiyle bölge soğukkanlılarının tahliyesinde eforluk çekildiği ifade edildi.

Hükümet Lafçısı Cyrus Oguna yaptığı söylemede, “Dünden bu yana son 24 saat içinde 30 şahsı kaybettik. Toplam can kaybı 194’e yükseldi” ifadelerini kullandı.

Son 3 hafta içinde su baskın sebebiyle 100 bin bireyin yerinden olduğunu belirten Oguna, su baskın faciasının ülkede 26 bireyin vefatına neden olan korona virüs salgınının dağılmasına karşı yürütülen gayreti güçleştirdiğini ifade etti.

Enerji Bakanı Sekreteri Charles Keter ise yaptığı söylemede, ülke genelinde barajların kapasitesinin eşi görülmemiş seviyelere eriştiğini aktardı. Bakan Keter, “Buna hiç şahit olmadık ve bu iyi bir işaret değil” biçiminde konuştu.

Öte yandan ülke genelindeki su baskınlar sebebiyle acil gidişat alarm seviyesi yükseltildi. Kenya Meteoroloji Servisi ise şiddetli yağışların Mayıs ayının sonuna kadar devam edeceğini belirtti.

Muhammed Rabah
 

Sıradaki Haber :  AFAD: 'Bursa’da yaşanan sel sonrası arama kurtarma çalışması aralıksız devam ediyor'

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu