Gündem

Kilosu 7 bin lira olan sütün sağımına başlandı

Genç işçi arıların, ana arı adaylarını ve ana arıları beslemek için üretiği arı sütünün sağımı, çiçeklerin açtığı nisan ayında başlıyor ve ağustosa dek devam ediyor. Bursa’da arı sütü üretimi yapan Mehmet Durgut ve Metin Kaya, bu yılın ilk hasadını yaptı. Kovanlardan gram gram sağılan arı sütünün bağışıklık sistemini güçlendirdiği biliniyor. Korona virüs sebebiyle bu yıl arı sütüne büyük talep var. Kilosu pahalı olmasına rağmen stoklarını tüketen arıcılar bir kaç ay sonra üreteceği arı sütü siparişini de almış bulunuyor.

Arı sütü fazla zengin bir madde olup, muhtevâsında protein, karbonhidrat, yağların yanı sıra vitaminler B3, B6, B1, B2, pantotenik asit, folik asit, biotin, mineral maddeler potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, bakır, fenolik maddeler, aminoasitler, yağ asitleri, organik asitler bulunuyor.

Bu yılın ilk arı sütü üretimine başladıklarını ifade eden Metin Kaya, “Sabahleyin 7’de iş başı yapıyoruz. Kovanları hazırlıyoruz. Kovanlardan arı sütü batmış çıtaları alıyoruz. daha sonra bunları bir bir gözlerden çıkartıp hasat ediyoruz. Bu sene hasat verimli başladı” dedi.

Arı sütünün bağışıklık sistemini güçlendirdiğini bildiren Mehmet Durgut, “Bu yılın hasadına başladık. 200 kovan arımız var. 8 kişilik ekibimizle çalışıyoruz. 200 kovan arımız var. Jurnal 80 kovandan arı sütü alıyoruz. Hedefimiz bunu 100 kovana çıkartmak. Bu sene 80 kilo üretim yapmayı hedefliyoruz. Bunu sürekli dile getiriyoruz. Arı sütü bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Gözenekli Olan yenileyici özelliği var. Özellikle çocukların beyin gelişiminde ve zayıf kalan çocukların gelişiminde çok yararlı bir yiyecek. İşçi arılar bunu asıl arıyı doyurmak için yapıyor. Sıradan arı 42 gün yaşarken, arı sütüyle beslenen belli başlı arı 7 sene yaşıyor. Çok kaslı bir mahsul. Arı sütünü gram gram sağıp kilosunu 7 bin liraya satıyoruz. Nisanda başlayan hasat ağustos ayına dek devam ediyor” şeklinde konuştu.

Sıradaki Haber :  Suudi Arabistan 1 Ocak'tan itibaren seyahat kısıtlamalarını kaldıracak

Burak Türker
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu