Dünya

Koruyucu ekipman eksikliği yaşayan İngiltere, depolarından milyonlarca ürünü Avrupa’ya gönderiyor

Korona virüs nedeniyle yaklaşık 100 sağlık çalışanının hayatını kaybettiği İngiltere’de, bireysel koruyucu ekipman eksikliği yaşanması, hükümetin üzerindeki baskıyı gün geçtikçe arttırıyor. Sıhhat çalışanlarına tatmin edici miktarda koruyucu teçhizat sağlayamadığı için tek kullanımlık ekipmanların baştan kullanılmasını öneren İngiliz hükümeti bu açığın Türkiye’den gelecek bir sevkiyat ile giderileceğini duyurmuştu. Ancak Telegraph gazetesinin haberine kadar kendi afiyet çalışanına koruyucu teçhizat sağlayamayan İngiltere’nin depolarındaki ürünleri Avrupa ülkelerine gönderdiği belirtildi. Habere göre İngiliz firmaları, takviye tekliflerinin hükümet tarafından daima göz ardı edilmesi nedeniyle ellerindeki ürünleri diğer ülkelere satmak zorunda kaldı. “Başka seçenekleri olmadığını” ifade eden firma yetkilileri, depolarının Çin’den satın alınan milyonlarca koruyucu ekipmanla batmış olduğunu ve aralarında Almanya, İspanya ve İtalya’nın bulunduğu Avrupa Birliği (AB) ülkelerine sevkiyat yapıldığını açıkladı.

Dün Veenak International adlı firmanın Birmingham kentindeki depolarından 750 bin cerrahi maskenin 3 tıra yüklenerek İtalya’ya gönderildiği belirtildi. Yalnızca geçtiğimiz hafta işyeri 5 milyon cerrahi maske, bir milyondan artı FFP2 maske ve yarım milyondan artı FFP3 maskeyi İngiltere’deki depolarından Avrupa’ya gönderdi. Gazeteye konuşan İngiltere Afiyet Ürünleri İhracatçılar Birliği Başkanı Dr. Simon Festing, destek tekliflerinin yanıtsız kalmasının ardındaki bazı üyelerinin yurt dışına koruyucu ekipman satmaya devam ettiğini doğruladı. Festing, “İşletmeler için son derece zor bir süre ve İngiltere içine satış yapamazlarsa ticari düzenlemeleri muhtemelen devam edecektir” dedi.

Türkiye’den gelecek sevkiyat doğrulanmadan duyuruldu

Öteki yanlamasına İngiliz hükümetinin Türkiye’den 84 ton koruyucu ekipman geleceğiyle ilgili duyuruyu, sevkiyat kesinleşmeden yaptığı ortaya çıktı. The Times gazetesinin haberine tarafından, bir hükümet kaynağı, açıklamayı yapan İngiltere İskan Bakanı Robert Jenrick’in iyi bir haber vermek isterken erken davrandığını söyledi. Aynı kaynak, ürünler yola çıkmadan önce ilan yapmalarının hata olduğunu da kabul etti. Bakan Jenrick, 18 Nisan günü Türkiye’den 19 Nisan’da yeni bir sevkiyat beklediklerini söylemişti. Gazeteye konuşan Türk kaynakları ise izah etme 18 Nisan Cumartesi yapılmasına karşın resmi talebi ama 19 Nisan Pazar günü aldıklarını belirtti.

Sıradaki Haber :  Pompeo, Rusya'nın Afganistan'da Taliban'a küçük çapta silah satışı yaptığını öne sürdü

İngiliz basınında sevkiyat gecikmesinin sorumlusunun Türkiye gibi yansıtılmasının gerisinde Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın, “Evrak, müsade, gümrük gibi bizim yapmamız gereken ne varsa yapıldı. Mesele, İngiltere hükümeti ile Türkiye’deki özel bir şirket aralarında” diyerek gecikmenin Türkiye’den kaynaklanmadığını belirtti.

Türkiye’den gelecek ürünlere küresel çapta yoğun talep olduğuna dikkati çeken Jenrick, 18 Nisan Cumartesi günü “Yarın Türkiye’den takriben 84 tonluk büyük bir kişisel koruyucu ekipman sevkiyatı bekliyoruz. Bunun içinde 400 bin önlük de olacak” diye konuşmuştu. Ama, ürünlerin pazar günü gelmemesi hükümete aleyhinde tepkiye neden olmuştu.

Aylin Karadeniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu