Kültür Sanat

Kültür ve Turizm Bakanlığından “Halide Edip Adıvar” kitabı

Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde, Halide Edip’e vefa mahiyetinde birbirinden kıymetli uzman ve tahlilci kadar hazırlanan yazılardan oluşan ve içerisinde hayatı, sanatı ve eserlerinin yer aldığı kitabın lansmanı yapıldı. Sultanahmet’te bulunan Marmara Üniversitesi Rektörlüğünde düzenlenen Halide Edip Adıvar kitabının lansman programına Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, İl Kültür Müdürü Coşkun Yılmaz, Halide Edib Adıvar’ın torunu Ahmet Ömer Sayar, Artist Yavuz Bingöl, öğretim görevlileri, yazan ve tarihçilerin oluşturduğu davetliler katıldı. Program hürmet duruşu ve istiklal marşı ile başladı. Halide Edip Adıvar’ın hayatını anlatan kısa bir sunum sonrası katılımcılara tasavvuf musikisinden eserler sunuldu.

Halide Edip Adıvar’ın torunu Ahmet Ömer Sayar yaptığı açıklamada, “Halide Edip Adıvar hakkında yazılı fazla sayıda biyografi kitabı var. Kendi hatıraları var. Bu kitabı ilk okuduğunuz süre çok değişik konularda yazılar yazılmış ama hepsi birden birleştirildiğinde Halide Edip’in biyografisiyle ilgili çok ayrıntılı bir kitap çıkıyor ortaya. O bakımdan da enteresan bir çalışma olmuş. Bu işi Kültür Bakanlığının yapmış olması beni çok mutlu etti” dedi.

“İstiklal Marşımızın ilham kaynaklarından biri de hiç kuşkusuz Halide Edip Adıvar’dır”

Programda konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, “Ilk Olarak İstiklal Marşımızın kabul sene dönümünü tebrik ediyorum. Bu marşa can veren komutana, millete, mücadeleye ve şaire bin selam olsun. İstiklal Marşımızın ilham kaynaklarından biri de hiç kuşkusuz Halide Edip Adıvar’dır. 23 Mayıs 1919 günü Sultanahmet Meydanı’nda sinesinden duru bir Türkçeyle meydana akan sözler ulusal mücadelemize büyük bir ufuk olmuştur. ‘Bugün, kolları kesilmiş olan Türk’ün kalbi, Eski yiğitlik ve şecaatini kaybetmemiştir’ diyordu. Eğer istiklal olmayacaksa yerin altının, üstünden evla olduğunu söylüyordu. Duruşunda, sesinde, sözünde. Her halinde özgürlük aşkı, vatan sevdası vardı. Yüzbinler onun sözleriyle bu aşkın, bu sevdanın yoluna canını serdi. Bu milletin en büyük gücü, gerektiğinde çıkan bayan kahramanlarıdır. Halide Edip Adıvar, o kahramanların bayraktarlarındandır. Onun eserlerinde yer alan Emineler, Fatmalar, Haticeler, Zeynepler, yalnızca öykü, roman karakteri değil, herkes gerçek bir kahramandır. Halide Edip geçmişe bakarken şöyle diyor. ‘Tarihinde bir Çanakkale’si olan halk müziği mahvedilemez’ şüphesiz içten. Kendisinin bu tespitine 100 sene sonra bugün bir katkıda bulunmak istiyorum. ‘Tarihinde Halide Edip Adıvarlar olan bir halk yenilemez’. Cephede, sınır boylarında, hastanelerde bu milletin selameti için kahramanca çaba edenler, ilhamlarını ondan ve onun gibi kahramanlardan alıyorlar. Allah eksikliklerini vermesin. Onları esirgesin, saklasın. Halide Edip Adıvar’ın İstiklal şairimize de ilham veren mücadelesi çok kıymetli hocalarımızın eliyle vefatından 56 yıl daha sonra yeni bir esere, yeni bir kitaba kavuştu. Bu halk var epeyce Sultanahmet’teki coşkusuyla, Halide Edip Adıvar’ı dinlemeye ve okumaya devam edecek. Bu millet var oldukça o ve bütün kahramanlarımız bizimle yaşamaya devam edecek. Hayatı, sanatı, eserleri temasıyla hazırlanan kitabımızda akıl, gayret, zahmeti bulunan herkesi Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ve şahsım namına teşekkür ediyorum” biçiminde konuştu.

Sıradaki Haber :  Türkiye’nin dört kültürel değeri daha UNESCO yolunda

Program sonunda Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demirci tarafından Halide Edib Adıvar’ın torunu Ahmet Ömer Sayar’a plaket ibraz edildi.

Selim Bayraktar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu