Dünya

Merkel: ‘’Yaptığımız gevşetmenin neticelerini iki hafta sonra göreceğiz’’

Korona virüs salgını nedeni ile baskı günler geçiren Avrupa’da olgu sayıları artmaya devam ederken, Almanya’da korona virüs salgını ile çaba kapsamında alınan önlemleri aşamalı olarak gevşetme kararı aldı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Bakan Kurulu toplantısının arkasında yaptığı açıklamada korona virüs salgını ile mücadele de demin yolun başında olduklarını aktarırken, alınan önlemlerin hızlı bir şekilde gevşetilmesinin salgına aleyhinde verilen mücadeleyi sekteye uğratacağı ikazında bulundu.

Merkel, salgınla mücadelede disiplinli olunmasını ve ihtiyatın elden bırakılmaması gerektiğini vurgularken, ülkede korona bulaşanların oranının yüzde 1’in altına düştüğünü açıkladı. Merkel, “Mücadelede daha yolun başındayız. Dağın zirvesine ulaşmamıza daha yolumuz var. İyileşme konusunda ulaştığımız rakamlar yanıltıcı olabilir” ifadelerini kullanırken, salgının seyrinin negatif olması durumunda baştan önlemlerin sertleştirileceğini belirtti.

“Yaptığımız gevşetmenin neticelerini iki hafta sonra göreceğiz”

Merkel, korona virüs salgını ile mücadele zarfında alınan önlemlerin kademeli olarak gevşetildiğini belirterek, “Yaptığımız gevşetmenin neticelerini iki hafta sonra göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Başbakan, Bakanlar Kurulu toplantısı sonunda korona virüs salgınını yakından takip etmek ve yaşanabilecek vaka artışlarının saptama edilmesi amacı ile 5’er kişiden oluşan 105 mobil takım kurulmasına karar verildiğini açıkladı. Başbakan, oluşturulan ekiplerden her birinin 20 bin şahsiyet nüfusu takip edeceğini belirtti. Alman Başbakan, hem korona virüs salgınından en çok etkilenen İtalya ve İspanya’ya yardım için hazır olduklarını belirtirken, “Avrupa iyi olursa Almanya iyi olur” ifadesi kullandı.

Merkel, salgından etkilenen ülkelere aracısız AB bütçesinden yardım yapılması için görüşmelerin devam ettiğini duyurdu.

Mehmet Koca
 

Sıradaki Haber :  Meksika Kamu Güvenliği Bakanlığı Sekreteri Harfuch’a yapılan saldırının lideri yakalandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu