Biyografi

Mustafa Yaman

Mustafa Yaman Biyografisi

Mardin Valisi ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı

Mustafa Yaman, 1961 yılında Çorum İlinin Osmancık İlçesinde doğmuştur. İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrenimini Osmancık İlçesinde tamamladı.1985 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu ve Avukatlık stajını bitirdi.

Mustafa Yaman, 1986 yılında Kütahya İlinde Kaymakam Adayı olarak göreve başladı. Veri ve görgü çoğaltmak amacı ile 1 sene Belçika‘da kaldı. Kaymakam Adaylığı stajı döneminde Ürgüp Kaymakam Vekilliği görevinde bulundu. Kura ile Tokat – Almus Kaymakamlığına başlayarak sonradan Tunceli – Mazgirt, Şanlıurfa – Bozova, Kırıkkale – Delice, Ankara – Beypazarı ve Tokat – Niksar İlçelerinde Kaymakamlık yaptı.

İçişleri Bakanlığı Merkez Teşkilatına Hukuk Müşaviri olarak atandı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdür Yardımcılığı, Personel Genel Müdür Yardımcılığı, Personel Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

18 Mayıs 2007 tarihinde Tunceli Valiliği görevine atanan Mustafa Yaman, 11 Haziran 2009 tarihinde Giresun Valiliğine, 12 Mart 2011 tarihinde Kırklareli Valiliğine ve 15 Eylül 2014 tarihinde Balıkesir Valiliğine atanmıştır.

Mustafa Yaman, Avukat Gülseren Hanımla evli olup 1 çocuk babasıdır.

Mustafa Yaman 30 Mayıs 2016 tarih ve 2016/8864 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan göre onaylanan Valiler Kararnamesiyle Mardin Valiliği görevine atandı.

17 Kasım 2016 tarihinde görevden uzaklaştırılan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün yerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum olarak atandı.

30 Mayıs 2016 tarihinde Mardin Valiliğine atanan Mustafa Yaman, 19.08.2019 tarihli ve 5393 Sayılı Belediye Kanunun 45/2 ve 47. Maddeleri gereğince Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak ikinci kez görevlendirilmiştir.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP’den %56,24 oy oranı ile Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Türk, 19 Ağustos 2019 tarihinde ise İçişleri Bakanlığı göre açığa alınmıştı.

Sıradaki Haber :  Belçim Bilgin

İçişleri Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamada, “Bu durumun adli ve idari soruşturmalar ile tespit edilmesi sonucu; Bakanlığımızca terör örgütleri ile iltisak-irtibatı olan, terör örgütlerine destek verdikleri yönünde saptama ve deliller bulunan belediye başkanları Anayasanın 127 nci maddesi ve 5393 sayılı Belediye Kanununun 47 nci maddesine istinaden görevden uzaklaştırılmış, yerlerine Belediye Kanununun 45 inci maddesi uyarınca belediye başkan vekilleri görevlendirilmiştir.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu